Sections

Weather Forecast

Close

TRACK AND FIELD: BHS competes at Moorhead dual

MOORHEAD -- The Bemidji High School boys and girls track and field teams took on the Spuds in a dual in Moorhead on Tuesday, each falling by scores of 106-40 and 78.5-58.5, respectively.

On the girls side, the Lumberjacks took first place in eight of the 17 events and added six second and six third-place finishes.

Lindsey Hildenbrand took the top spot in the long jump with a leap of 15 feet, 1 inch, while Hannah Muller followed in second at 15-00 and added an additional second place finish in the triple jump (34-01.5).

Also taking first individually were Jordan Mann in the 100 (13.19), Kayla Dewitt in the 1,600 (5:50.96), Sadie Hamrin in the 400 (1:01.56) and Lauren Berg in the 300 hurdles, and Bemidji relay teams won the 4x100, 4x200 and 4x400 with respective times of 52.06, 1:57.4 and 4:23.84.

For the boys, Tanner Rebischke, Zack Priewe and Jordan Brown locked up first-place finishes, and the Jacks added six seconds and five thirds.

Rebischke took the 300 hurdles with a time of 43.75, while Priewe beat the pole vaulting field with an 11-foot, 6-inch clearance. Brown was the top long jumper with a 20-foot, 7-inch leap.

The Jacks claimed the top two spots in the 4x400 relay, as well as the second spot in the 4x600.

Also placing second were Jacob Kelly in the 110 hurdles (17.14), Matthew Arel in the 200 (23.79), Ethan Maish in the 3,200 (11:38.0) and Alan Wuori in the pole vault (10-0).

“Today, primarily, we used this as a training meet for the most part, so we had some kids running some different things,” BHS boys head coach Steve Sneide said. “Overall, the kids did really well. I’m pleased with how they competed today.”

The Lumberjacks next host their home invitational at 3 p.m. Monday, May 21, at BHS.

Moorhead/Bemidji Dual

Girls -- Moorhead 78.5, Bemidji 58.5

Bemidji Top-Three Finishes

4x600-Meter Relay: 2-Bemidji A 7:29.56; 3-Bemidji B 7:55.71. 100-Meter Hurdles: 2-Berg 17.77; 3-Toward 18.15. 100-Meter Dash: 1-Mann 13.19; 3-Hofstad 13.71. 4x200-Meter Relay: 1-Bemidji 1:57.4. 1,600-Meter Run: 1-Dewitt 5:50.96. 4x100-Meter Relay: 1-Bemidji 52.06; 3-Bemidji B 58.28. 400-Meter Dash: 1-Hamrin 1:01.56. 300-Meter Hurdles: 1-Berg 51.44; 2-Eberwine 52.34. 200-Meter Dash: 2-Mann 26.02. 4x400-Meter Relay: 1-Bemidji 4:23.84. High Jump: 3-Palmer 4-06. Long Jump: 1-Hildenbrand 15-01; 2-Mueller 15-00. Triple Jump: 2-Mueller 34-01.5. Discus: 3-Willberg 86-02.

Boys -- Moorhead 106, Bemidji 40

Bemidji Top-Three Finishes

4x600-Meter Relay: 2-Bemidji 5:56.29. 110-Meter Hurdles: 2-Kelly 17.14; 3-Rebischke 18.19. 100-Meter Dash: 3-Gish 11.8. 4x200-Meter Relay: 1-Bemidji 1:41.08. 4x100-Meter Relay: 3-Bemidji 52.44. 300-Meter Hurdles: 1-Rebischke 43.75. 200-Meter Dash: 2-Arel 23.79; 3-Gish 23.86. 3,200-Meter Run: 2-Maish 11:38.0; 3-Alto 13:06.86. 4x400-Meter Relay: Bemidji A 3:37.38; 2-Bemidji B 3:57.46; 3-Bemidji C 3:57.46. Pole Vault: 1-Priewe 11-06; 2-Wuori 10-0. Long Jump: 1-Brown 20-07.

randomness