ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Buckanaga, Drewes lead Bemidji HS cross country at Greenwood

The Bemidji High boys cross country team scored a major upset Friday, upsetting defending champion Brainerd to win the title at the BSU Greenwood Run.

The Bemidji High boys cross country team scored a major upset Friday, upsetting defending champion Brainerd to win the title at the BSU Greenwood Run.

Bunching its runners in the middle of the top ten, Bemidji won with 31 points to 36 for the Warriors.

Bagley-Fosston was third at 67 in the small field.

Brainerd retained its girls title in a dual meet.

Jimmy Dean of Brainerd took the boys individual title, touring the 5k Greenwood Golf Club course in 16:41.58. Teammate Chris Knutson was second with Bagley's Luke Conger third,

ADVERTISEMENT

John Buckanaga led the Jacks in fourth with Andy Berube fifth, Alex Schoneberger sixth and Dan Clemenson seventh.

Dylan Jones completed the scoring in ninth.

The kickers were Jake Urban 11 and Dev in Danielson15.

Others were Justin Byers and Corey Huber 16-17 and Jake Fisher, Bryce Blankenfeld and Scott Hulsebus 20-21-22.

Wes Davies of Bagley was tenth.

Bailey Drewes of Bemidji won the girls title with a time of 16:02.42 over the 4k route.

Courtney Wing of Brainerd was five seconds behind.

For Bemidji Kim Truedson was fourth, Amber Solheim eighth, Alex Lyren 12 and Hana Felix 13 to complete the scoring.

ADVERTISEMENT

Betsy Richards was 15.Bemidji also won the boys JV race with 27 points to 28 for Brainerd with Trek North third at131.

Tanner Asper of Bemidji won in 10:13.05 over Ryan Erickson.

Brainerd went 3-4-5-6 but Bemidji won with a 7-8-9 finish from Josh Kane, Trent Buckanaga and Eric Johannsen.

The kickers were Pete Humeniuk and Hayden Byers 13-14.

Others were Alex Cole 15, Eli Rassler and Keegan Hilmer 17-18., Dan Kilday 20 and Zach Rickers 22.

For Trek North, Devian Liesener was 23, Ivan Smith and Josh LaRue 25-26 and Mitchell Johnson and Anirudh Bharadawaj 28-29.

Brainerd took the girls JV title with 20 points to 41 for Bemidji.

Jenna Truedson of Bemidji won in 14:03.17.

ADVERTISEMENT

For Trek North, Madeline Hawkins was fourth, Sarah Schomburg 14 and Amelia Schockley 21

Bemidji also took the boys Junior High race with 16 points for its freshman team and 70 for its Middle School unit.

Brainerd and Bagley-Fosston trailed.

Matt Glen of Bemidji won in 13:32.78 over a 3200 meter route.

What To Read Next
The Garfield Lake Ice Racers were thrilled to be back on the ice on Sunday following last week's cancellation due to the cold conditions.
The following is a letter to the editor submitted by a reader and does not reflect the views of the Pioneer. Letters can be sent to letters@bemidjipioneer.com or P.O. Box 455, Bemidji, MN 56601.
Isaac Severts laid in the game-winning bucket with 1.6 seconds left to lift Bemidji over West Fargo on Thursday night. The Lumberjacks erased a nine-point deficit in the final two minutes.
The Tuesday, Jan. 31, game between Sioux Falls Lincoln and Watertown was forced to move after junior JT Rock broke the rim with a powerful two-handed dunk. Rock is committed to play at Iowa State.