The I-500 USXC Cross Country Snowmobile Race concluded Friday on Lake Bemidji. The three-day race, which began Wednesday in Winnipeg, Man., covered more than 500 miles. Here's a look at results by class, with name and brand of sled:

Pro 600

Newsletter signup for email alerts

1. Zach Herfindahl, Arctic Cat (AC); 2. Ross Erdman, AC; 3. Aaron Christensen, Polaris (Pol); 4. Re Wadena, AC; 5. Brian Dick, AC; 6. Ryan Trout, AC; 7. Gabe Bunke, Pol; 8. Taylor Bunke, Pol; 9. Dillan Dohrn, Skidoo (SD); 10. Eric Christensen, Pol; 11. Nick Roehl, SD; 12. Jeff Dick, AC; 13. Bobby Menne, Pol; 14. Matt Feil, AC; 15. Brian Brodehl, AC; 16. Austin Lunde, AC; 17. Jason Olson, AC; 18. Jeff Hayford, Pol; 19. Jon Arneson, AC; 20. Alex Hetteen, Pol; 21. Joshua Bloomquist, Pol; 22. Mark Cobb, Pol; 23. Craig Ritzinger, SD; 24. Ken Murphy, SD; 25. Chad Lian, AC; 26. Justin Tate, Pol; 27. Benjamin Langaas, AX; 28. Geoff Ingersoll, SD; 29. Dalton Fredrickson, AC; 30. Bruce Olson, SD; 31. Casey Clement, AC; Did not finish (DNF) Ean Voigt, AC; DNF, Timmy Kallock, SD; DNF, Jared Jereczek, SD

Semi-pro 600

1. Ryan Trout, AC; 2. Jim Sobeck, SD; 3. Dustin Dohrn, SD; 4. Nick Roehl, SD; 5. Austin Lunde, AC; 6. Cole Bernloehr, Pol; 7. Derek Frie, Pol; 8. Sam Vandeputte, SD; 9. Adam Dick, AC; 10. Jeff Hayford, Pol; 11. Jon Arneson, AC; 12. Scott Pivec, SD; 13. Jordan Bute, AC; 14. Garet Grzadzielewski, AC; 15. Jared Christensen, Pol; 16. Alexander Kippe, AC; 17. Craig Ritzinger, SD; 18. Joe Snow, Yamaha (Ya); 19. Dan Revering, Pol; 20. Andy Junglen, SD; DNF, Joseph Wood, AC; DNF, Drew Goskey, Ya; DNF, Ean Voigt, AC; DNF, Timmy Kallock, SD; DNF, Jared Jereczek, SD

Expert 85

1. David Brown, AC; 2. Blaise Potucek, AC; 3. Ryan Weidemann, AC

Masters 40 and over

1. Gabe Bunke, Pol; 2. Eric Christensen, Pol; 3. Jeff Dick, AC; 4. Brian Brodehl, AC; 5. Quenton Grant, SD; 6. Michael Ripic, SD; 7. Chad Lian, AC; 8. Justin Tate, Pol.

Masters 50 and over

1. Eric Christensen, Pol; 2. Jim Sobeck, SD; 3. Jon Arneson, AC; 4. Paul Dick, AC; 5. Jeff Hanson, Pol; 6. Bruce Olson, SD; DNF, Paul Veert, AC; DNF, Robert Redner, SD; DNF, Gerry Mattison, AC; DNF, Richard Hanson, Pol.

Sport 85

1. David Brown, AC; 2. Blaise Potucek, AC; 3. Eli Nelson, AC

Sport 600 stock

1. Derek Frie, Pol; 2. Jacob Dahle, SD; 3. Jeff Hayford, Pol; 4. Quenton Grant, SD; 5. Jordan Bute, AC; 6. Garet Grzadzielewski, AC; 7. Jared Christensen, Pol; 8. Art Redner, SD; 9. Justin Winkler, AC; 10. Austin Dohse, Pol; 11. Mark Kubay, SD; 12. Alexander Kippe, AC; 13. Tory Syverson, Pol; 14. Dan Herberg, Pol; 15. Andy Junglen, AC; DNF, Lydia Sobeck, SD; DNF, Koleton Nichols, Pol; DNF, Cade Hayford, Pol; DNF, Drew Goskey, Ya; DNF, Kevin Cisaroski, AC; DNF, Adam Walberg, Pol.

Vintage

1. Mike Mattison, AC; 2. Mike Bedard, Pol; 3. Gary Tintes, AC; 4. Bill Young, AC; 5. Mark Young, AC; 6. Luke Christensen, Pol.; 7. Matt Gavler, John Deere (JD); 8. Paul Sillerud, AC; DNF, Glen Wasmuth, JD; DNF, Joseph Rainville, JD; DNF, Keith Nohner, Pol; DNF, Adam Geisler, SD

Vintage 50-plus

1. Mike Bedard, Pol; 2. Pete Mattison, AC; 3. Gary Tintes, AC; DNF, Glen Wasmuth, JD; DNF, David Bakke, Pol.

Classic IFS 1980-97

1. Brian Brown, AC; 2. James Mattison, AC; 3. Kellin Geisler, Pol; 4. David Chambers, AC; 5. Mark Cobb, Pol; 6. Steve Sherwood, AC; DNF, Will Young, SD; DNF, Bob Zayac, Pol.

Classic IFS 50-plus

1. Brian Brown, AC; 2. Steve Sherwood, AC

Pro women

1. Savannah Landrus, AC; 2. Jolene Bute, AC; 3. Jill Tangen, Pol; 4. Lean Bauer, SD; DNF, Lydia Sobeck, SD

Junior 12-17

1. Andy Pake, AC, 2. Blaise Potucek, AC; 3. Keaton Black, AC; 4. Lucas Burnside, AC; 5. Evan Peppel, Pol; 6. Abe Olson, AC; 7. Caleb Nymann, AC; 8. Dawson Diesen, AC; DNF, Nicholas Nyquist, AC; DNF, Blair Herfindahl, AC