ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Jacks dominate triangular track meet

The Bemidji Lumberjacks warmed up for their Friday date at the Moorhead Invitational by dominating a three-team indoor meet Monday at BSU. The hastily arranged meet was put together to give the three schools another chance to run after their firs...

The Bemidji Lumberjacks warmed up for their Friday date at the Moorhead Invitational by dominating a three-team indoor meet Monday at BSU.

The hastily arranged meet was put together to give the three schools another chance to run after their first week of outdoor competition became a weather victim.

As it was, it proved a godsend as a late afternoon rain wiped out plans to run several of the vents outdoors.

The meet did without the 4 x 8 relay or 3200 meter run but added the 200 hurdles, run indoors for the first time in many years.

Bemidji packed far too much depth for Bagley and Clearbrook-Gonvick which did well in several individual events but lacked the manpower to contend with the Jacks.

ADVERTISEMENT

Bemidji was also aided when the meet was scored to eight places rather than the five it should have been .

Bemidji won the girls' division with 330 points to 126 for Bagley and 29 for the Bears.

Heidi Kjolhaug of CG accounted for 20 of the Bears points with a sweep of the 55 and 200.

Jessie Lovering won the 800 and 1600 for Bemidji as did Abby Hendricks in the 55 and 200 hurdles.

In all, Bemidji won nine of the 12 individual events and both relays. In the 4 x 4, Bemidji teams finished 1-6 though counting only the first place unit.

Analisa Huschle of Bagley won the high jump.

It was more of the same in the boys' division where Bemidji piled up 296 points to 108 for Bagley and 63 for Clearbrook-Gonvick.

Brandon Dyrdahl of Bagley won the 55 and 200 while Justin Hunt of Bemidji swept the hurdles to become the only other double winner.

ADVERTISEMENT

Bemidji also took both relays showing its depth in the 4 x 4 where it finished 1-2-4-5 with its non counting B Team winning over the counting A unit.

The Jacks will get their most severe test of the year Friday at Moorhead where many of the Section 8AA teams are expected to be on hand.

BSU TRIANGULAR

Girls Division

Team totals: Bemidji 330, Bagley 126, Clearbrook-Gonvick 29

Track Events

55 (7.62) 1. Kjolhaug, CG; 2. Glass, Bem; 3. Bruns, Bem; 4. Day, Bag; 5. Fluto, Bem; 6. Sharpe, Bem; 7. Fultz, Bag; 8. Wraa, CG

200 (27.82) 1. Kjolhaug, CG; 2. Paris, Bem; 3. Berg, Bag; 4. Gauwitz, Bem; 5. Engen, Bem; 6. Glass, Bem; 7. Erickson, Bem; 8. Haugen, Bem.

ADVERTISEMENT

400 (1:04.96) 1. Jes. Lovering, Bem; 2. Erickson, Bem; 3. K. Detschman, Bem; 4. Curfman, Bag; 5. Vorce, Bag; 6. Wraa, CG; 7. B. Homer, Bem; 8. C. Homer, Bem.

800 (2:35.0) 1. Jes. Lovering, Bem; 2. Jen. Lovering, Bem; 3. Rasmussen, Bag; 4. (tie) Hoffman, Bem and Serbus, Bag; 6. (tie) B. Homer, Bem. and Vorce, Bag; 8. Gronhovd, Bem.

1600 (5:36.28) 1. Heisler, Bem; 2. Jes Lovering, Bem; 3. Abraham, Bag; 4. Hoffman, Bem; 5. Drewes, Bem; 6. Warren, Bem; 7. Barthorpe, Bem; 8. Nordquist, Bem.

55 hurdles (10:02) 1. Hendricks, Bem; 2. Comstock, Bem; 3. Hougen, Bem; 4. Hunt, Bem; 5. Hoiland, Bag; 6.Rogers, Bem; 7. Papke, Bag; 8. Richards, Bem.

200 hurdles (32.50) 1.Hendricks, Bem; 2. Hougen, Bem; 3. Comstock, Bem; 4. Hunt, Bem; 5. Hoiland, Bag; 6.Richarrd, Bem; 7.Rogers, Bem; no eighth

RELAY EVENTS

4 x 2 (1:57.12) 1.Bem (Hendricks-Bruns-Fluto-Gauwitz); 2. Bagley; no third

4 x 4 (4:25.37) 1. Bem (Erickson-Jen. Lovering-Gauwitz-Heisler); 2. Bagley; no third

4 x 8 not run

FIELD EVENTS

High jump (5-0) 1. Huschle, Bag; 2. Erickson, Bem; 3. Molnar, Bem; 4. Heisler, Bem; 5. K. Detschman, Bem; 6. Fluto, Bem; no seventh

Long jump (16-4) 1. Berg, Bag; 2. Curfman, Bag; 3. Fluto, Bem; 4. Felling, Bem; 5. Glass, Bem; 6. Larson, Bag; 7. Day, Bag; 8. Bennett, Bag.

Triple jump (33-2½) 1. Gauwitz, Bem; 2. Curfman, Bag; 3. Hougen, Bem; 4. Hendricks Bem; 5. Bruns, Bem; 6. Hoffman, Bem; 7. Sharpe, Bem; 8. Papke, Bag.

Pole vault (10-0) 1. Frost, Bem; 2. Paris, Bem; 3. Papke, Bag; no fourth

Shot put (32-8) 1. Daniels, Bem; 2. Hanson, Bem; 3. Solomon, Bag; 4. Sawyer, CG; 5. Ballek, Bag; 6. Wagner, Bem; 7. Felling, Bem; 8. Verchota, Bem.

Boys Division

Team totals: Bemidji 296, Bagley 108, Clearbrook-Gonvick 63

TRACK EVENTS

55 (6.83) 1. B. Dyrdahl, Bag; 2. C. Dyrdahl, CG; 3. Hiller, Bem; 4. Hunt, Bem; 5. Orgon, Bem; 6. Westrum. CG; 7. Jahner, Bem; 8. Jacobson, Bem.

200 (24.34) 1. B. Dyrdahl, Bag; 2. Thompson, Bem; 3. HiIler, Bem; 4. Jahner, Bem; 5. Smith, Bem; 6. Westrum, CG; 7. Brown, Bem; 8. Roszkowski, Bem.

400 (55.54) 1.Smith, Bem; 2. Hunt, Bem; 3. Parrott, Bem; 4. Brown, Bem; 5. Hodgson, Bem; 6. McKnight, CG; 7. Tronnes, Bag; 8. Rood, Bag.

800 (2:11.03) 1. Gustafson, Bem; 2. Pederson, Bem; 3. Papke-Larson, Bem; 4. Miller, Bag; 5. Fultz, Bag; 6. Oelrich, Bem; 7. Hodgson, Bem; 8. Shaver, CG

1600 (4:44.98) 1. Papke-:Larson, Bem; 2. Davis, Bem; 3. Pederson, Bem; 4. Oelrich, Bem; 5. Miller, Bag; 6. Felts, Bem; 7. Nordquist, Bem; 8. Brinkman, Bag.

3200 not run

55 hurdles (8.&2) 1. Hunt, Bem; 2. Jacobson, Bem; no third

200 hurdles (28.46) 1. Hunt, Bem; 2. Jacobson, Bem; 3. Tronnes, Bag; 4. Robinson, Bem; no fifth

RELAY EVENTS

4 x 2 (1:39.09) 1. Bem (Hiller-Thompson-Walberg-Orgon); 2. CG; 3. Bagley

4 x 4 (3:52.20) 1. Bem (Sorby-Jenson-Manske-Smith); 2. Bagley; no third

4 x 8 Not run

FIELD EVENTS

High jump (6-2) 1. Pletschett, CG; 2. B. Dyrdahl, Bag; 3. Bruggeman, Bag; 4. Nohre, Bem; 5. Erickson, CG; 6. Davis, Bem; no seventh

Long jump (18-1½) 1. Thompson, Bem; 2. Pletschett, CG; 3. Walberg, Bem; 4. Kjolhaug, CG; 5. Jacobson, Bem; 6. Paulson, Bag. 7. McKnight, CG; 8. Roszkowski, Bem.

Triple jump (36-10)_ 1. Jahner, Bem; 2. Paulson, Bag; 3. C. Fultz, Bag; 4. Thompson, Bem; 5. Fultz, Bag.; no sixth

Pole vaunt (11-6)1. C Dockendorf, Bem; 2. Muller, Bem; 3. C. Fultz, Bag; 4. Nordskog, Bag; 5. Bruns, Bem; 6. L. Fultz, Bag; no seventh

Shot put (44-1) 1. Orgon, Bem; 2. Oien, CG; 3. Potter, Bem; 4. Downwind, Bem; 5. Eide, Bem; 6. Jensen, Bem;7. Tronnes, Bag; 8. K. Mason, Bem.

What To Read Next
Mike Clemens, a farmer from Wimbledon, North Dakota, was literally (and figuratively) “blown away,” when his equipment shed collapsed under a snow load.
Wanda Patsche, new Farm Camp director, has farmed with her husband near I-90 in southern Minnesota since the 1970s and shares her passion for farming on her blog.
The University of Minnesota has been researching the effects of dough fermentation and wheat variety in creating bread that is easier to digest.