ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Bemidji Middle School 33rd Annual Science Fair winners

Madeline Larson stands with her project, Efficiency of Hydrogen Fuel Cell Electrolytes. She won overall best project in the Engineering category and the Bob Schultz Award at the 33rd Annual BMS Science Fair last Tuesday night. (Annalise Braught | Bemidji Pioneer)
Madeline Larson stands with her project, Efficiency of Hydrogen Fuel Cell Electrolytes. She won overall best project in the Engineering category and the Bob Schultz Award at the 33rd Annual BMS Science Fair last Tuesday night. (Annalise Braught | Bemidji Pioneer)

The following students at Bemidji Middle School were the winners of the 33rd Annual BMS Science Fair that took place on Tuesday night, Feb. 12.

6th grade Alpha Pod: First place, Addison Maish, Pearly Whites; second place, Emma Pellin, Should You Kiss Your Pets?; and third place, Clara Hoyum, Leaping for Lungs.

6th grade Beta Pod: First place, Moraya Holleman, ABC Power of 123; second place, Grace Heglund, Popover Perfection; and third place, Brooke Kemp, Do You Hear What I Hear?

6th grade Delta Pod: First place, Luke Sathre, Let It Glow; second place, Emma Coulombe, Is the 5 Second Rule Cool; and third place, Leah Kiehne, Biodegradable Breakdown.

Animal Science (Zoology): Overall best project, August Karvakko, Egg vs. Temperature; and first runner-up, Tyler Wilson, Here Fishy, Fishy.

ADVERTISEMENT

Behavioral/Social Science: Overall best project, Ben Corradi, Free Throw Frenzy; and first runner-up, Wren Molash-Searles, Do You Like It?

Chemistry: Overall best project, Abraham Bratlein, Cleaning Pennies; and first runner-up, Maggie Hartmann, Observation of Sublimation.

Computer Sciences & Mathematics: Overall best project, Ella Tingum, Where Did the Wifi Go?; and first runner-up, William Termont, Crazy.

Earth & Space Science: Overall best project, Kyan Anderson, How Does Speed Affect Orbital Altitude?; and first runner-up, Payton Steffen, Horoscopes.

Engineering: Overall best project, Madeline Larson, Efficiency of Hydrogen Fuel Cell Electrolytes; and first runner-up, Gracia Berg, You're in Hot Water.

Environmental Science: Overall best project, Alex Newman, A Green Fin; and first runner-up, Ian Hamann, A Lead Filled Drink.

Medicine and Health: Overall best project, Gwenyth Galloway, Fingerprints: How Unique Are We?; and first runner-up, Tyler Foss, Ear Shattering Shots.

Microbiology: Overall best project, Kate Halden, Look Closer; and first runner-up, Margaret Loxercamp, My Rotten Science Project.

ADVERTISEMENT

Physics: Overall best project, Calla Gieser, Cooler Colors - Cooler Roofs; and first runner-up, Jordan Elstad, The Puck Stops Where?

Plant Science (Botany): Overall best project, Alex Schaeffer, Grow Baby Grow; and first runner-up, Carson Turn, Plant Growth.

Consumer Products: Overall best project, Ridley Karger, What's in Wally's Wall?; and first runner-up, Kallen Littler, More Bang for your Buck.

Artistic Award Winners: First place, Hazel Olson, Keep The Heat; second place, Mya Degelder, Pop it, Drop it; and third place, Emma Leffelman, I'd Rather Watch Paint Dry.

Bob Schultz Award: Madeline Larson, Kappa Pod, Efficiency of Hydrogen Fuel Cell.

Related Topics: BEMIDJI MIDDLE SCHOOL
What To Read Next
Mike Clemens, a farmer from Wimbledon, North Dakota, was literally (and figuratively) “blown away,” when his equipment shed collapsed under a snow load.