Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Youth Hockey: Bemidji will play for Headwaters bracket title Sunday morning

Email News Alerts
sports Bemidji, 56619
Bemidji Minnesota P.O. Box 455 56619

BEMIDJI – The Bemidji Pee Wee AA hockey team dropped its final pool play game during Saturday’s Paul Bunyan International Hockey Tournament, but the home squad rebounded with a win in its first bracket play game and will play for some hardware Sunday afternoon.

Advertisement
Advertisement

Bemidji, who lost its first two pool play games Friday – falling to Marquette, Mich., 6-2 and losing to the Grand Forks Seawolves 4-3 – played Andover in the final game of the North Division pool Saturday at Nymore Gardens.

Bemidji fell to Andover 2-1.

That placed Bemidji in the Headwaters bracket for fourth-place teams.

The home side had much more success in their semifinal contest, topping Keweenaw 10-3 at Bemidji Community Arena.

That puts Bemidji into Sunday morning’s Headwaters Bracket championship game, where they will play Crookston for the title. The game is scheduled to face off at 9 a.m. at the Sanford Center.

Crookston defeated Fort Frances, Ontario, 3-2 in their semifinal contest.

In the Championship Bracket, Brainerd will take on either Grand Rapids in the title game, scheduled for 2:30 p.m. at the Sanford Center.

Saturday’s Scores

Pool Play

North Division

Andover 2, Bemidji 1

Grand Forks Seawolves 9, Marquette, Mich., 3

South Division

Virginia 6, Keweenaw, Mich., 1

Brainerd 11, Eagan 3

East Division

St. Cloud 10, Cloquet 5

Fargo 6, Fort Frances, Ont., 3

West Division

Grand Forks Greyhounds 7, Crookston 2

Grand Rapids 5, Rogers 3

Bracket Play

Championship Bracket

Brainerd 5, Andover 2

Grand Rapids 6, St. Cloud 5

Lumberjack Bracket

Eagan 4, Grand Forks Seawolves 3

Grand Forks Greyhounds 5, Fargo 4

Blue Ox Bracket

Virginia 10, Marquette, Mich., 7

Cloquet 5, Rogers 1

Headwaters Bracket

Bemidji 10, Keweenaw, Mich., 3

Crookston 3, Fort Frances, Ont., 2

Sunday’s Schedule

Headwaters Bracket

Title game: Bemidji vs. Crookston, 9 a.m. (Sanford Center)

Consolation: Keweenaw, Mich., vs. Fort Frances, Ont., 9 a.m. (BCA)

Blue Ox Bracket

Title game: Virginia vs. Cloquet, 10:45 a.m. (Sanford Center)

Consolation: Marquette, Mich., vs. Rogers, 10:45 a.m. (BCA)

Lumberjack Bracket

Title game: Grand Forks Greyhounds vs. Eagan, 12:30 p.m. (Sanford Center)

Consolation: Grand Forks Seawolves vs. Fargo, 12:30 p.m. (BCA)

Championship Bracket

Title game: Brainerd vs. Grand Rapids, 2:30 p.m. (Sanford Center)

Consolation: Andover vs. St. Cloud, 2:30 p.m. (BCA)

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness