Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Youth hockey: Bemidji finishes 1-4 at Paul Bunyan International Peewee tournament

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Bemidji, 56619
Bemidji Pioneer
(218) 333-9819 customer support
Bemidji Minnesota P.O. Box 455 56619

BEMIDJI — Bemidji’s Peewee hockey team fell 7-4 to Crookston Monday morning in the championship game of the Paul Bunyan International Hockey Tournament’s Headwaters Bracket at the Sanford Center.

Advertisement
Advertisement

Monday’s result gave the host team a 1-4 record in the three-day event.

Earlier in the tournament Bemidji went 0-3 in pool play action, falling 9-3 to Eagen, 4-3 to Champlin Park and 7-0 to Grand Forks Greyhounds.

In Sunday’s semifinals of the Headwaters Bracket Bemidji outgunned Bismarck 7-6. That victory set up Monday’s bracket championship game against Crookston.

Andover and Brainerd met in tournament’s overall championship contest. Both teams were 3-0 in pool play and survived the championship bracket semifinal tests. Andover downed Grand Forks Greyhounds 1-0 in Sunday’s semifinal while Brainerd blanked Grand Forks Seawolves 4-0.

The Seawolves and Greyhounds decided not to play the consolation championship game.

In the Lumberjack Bracket final Hermantown defeated Virginia 5-4 for the championship while Eagan spilled Rogers 6-1 or the Blue Ox crown.

Paul Bunyan International

Hockey Tournament

Pool Play Results

North Division

Standings: Grand Forks Greyhounds 5, Champlin Par 4, Eagan 3, Bemidji 0

Results: Eagan 9, Bemidji 3; Champlin Park 4, Bemidji 3; GF Greyhounds 9, Bemidji 0; Eagan 3, GF Greyhounds 3; Champlin Park 4, Eagan 2; GF Greyhounds 4, Champlin Park 2

South Division

Standings: Andover 6, Hermantown 4, Calumet 2, Bismarck 0

Results: Andover 5, Bismarck 0; Hermantown 8, Bismarck 1; Calumet 4, Bismarck 3; Andover 6, Calumet 2; Andover 5, Hermantown 2; Hermantown 9, Calumet 3

East Division

Standings; Grand Forks Seawolves 6, Virginia 4, St. Cloud 2, Crookston 0

Results: GF Seawolves 3, St. Cloud 2; GF Seawolves 3, Virginia 2; GF Seawolves 5, Crookston 3; St. Cloud 5, Crookston 4; Virginia 5, St. Cloud 2; Virginia 6, Crookston 0

West Division

Standings: Brainerd 6, Fargo 4, Rogers 2, Marquette 0

Results: Fargo 4, Rogers 1; Fargo 7, Marquette 3; Brainerd 4, Fargo 1; Brainerd 5, Rogers 0; Marquette 8, Rogers 3; Brainerd 10, Marquette 1

Bracket Results

Championship Bracket

Semifinals: Andover 1, G.F Greyhounds 0; Brainerd 4, G.F. Seawolves 0

Championship: Andover vs. Brainerd

Consolation Championship: Greyhounds vs. Seawolves (was not played by mutual agreement)

Lumberjack Bracket

Semifinals: Hermantown 6, Champlin Park 3; Virginia 3, Fargo 1

Championship: Hermantown 5, Virginia 4

Consolation Championship: Fargo 5, Champlin Park 3

Blue Ox Bracket

Semifinals: Eagan 7, Calumet 1; Rogers 5, St. Cloud 4

Championship:Eagan 6, Rogers 1

Consolation Championship: St. Cloud 3, Calumet 2, OT

Headwaters Bracket

Bemidji 7, Bismarck 6; Crookston 5, Marquette 3

Championship: Crookston 7, Bemidji 4

Consolation Championship: Bismarck 8,. Marquette 2

Advertisement
Pat Miller

Pat Miller is the sports editor at the Pioneer.

(218) 333-9200
Advertisement
Advertisement