Weather Forecast


SWIMMINGl Bemidji mixes it up at Brainerd Invitational

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Bemidji,Minnesota 56619
Bemidji Pioneer
SWIMMINGl Bemidji mixes it up at Brainerd Invitational
Bemidji Minnesota P.O. Box 455 56619

BRAINERD — The Bemidji High School boys swimming and diving team did things a little differently Friday at Brainerd.

Head coach Megan Fuller said the Lumberjacks swam in some different events than they were used to in the four-team Brainerd Invitational.


The results? Some good, some bad.

“There were some great swims, and many average ones,” Fuller said.

The Lumberjacks placed fourth out of four teams with 326 points.

Among the best individual performances on the evening were Thomas Mykleseth, who took sixth in the 200-yard freestyle at 2 minutes, 4.67 seconds and was a member of the Lumberjacks’ second-place 400 relay squad (which had a time of 3:39.68).

Grant Olson and Lincoln Ryan also swam well.

“Grant Olson cut about 5 seconds in his 100 butterfly and posted the fourth best 100 backstroke time on the team this season,” Fuller said. “And Ryan cut about 30 seconds in his 500.”

None of the Lumberjacks finished in first or second place in the invitational; the highest finish was fourth place (Tyler Hemp in the 200 IM, Matt Arndt in the 100 backstroke and the 400 freestyle and 200 medley relay teams).

Hosts Brainerd took first with 690 points while Melrose/Sauk Center were second at 525 and Minneapolis Southwest third at 466.

Brainerd Invitational

Team Scores

1-Brainerd 690; 2-Melrose-Sauk Centre 525; 3-Minneapolis Southwest 466; 4-Bemidji 326

Individual Results

200 IM Relay: 1-Brainerd 1:46.20. Bemidji results: 4-Bemidji A (Mykleseth, Hemp, Arndt, Yartz) 1:52.86; 7-Bemidji B (Fugili, Saiger, Ryan, Hilde), 2:11.43.

200 Free: 1-Goll (Bra) 1:54.86. Bemidji results: 6-Mykleseth 2:04.67; 9-Na.Gubbels 2:09.09; 13-Wright 2:22.21; 14-Bellefy 2:24.59.

200 IM: 1-Totall (MPLS SW) 2:09.28. Bemidji results: 4-Hemp 2:16.71.

50 Free: 1-Schwartzkopf (MPLS SW) 22.81. Bemidji results: 11-Heisler 27.19; 12-Hilde 27.20; 14-Fugli 27.29; 16-Grund 30.54.

Diving: 1-Murray (Bra) 201.55. Bemidji results: None.

100 fly: 1-Stromberg (Bra) 58.08. Bemidji results: 10-Arndt 1:10.64; 12-Hamilton 1:15.94; 14-Olson 1:20.94.

100 free: 1-Schwartzkopf (MPLS SW) 50.42. Bemidji results: 6-Yartz 54.26; 9-Na.Gubbels 55.69; 11-Ryan 59.10; 13-Heisler 1:01.28

500 free: Totall (MPLS SW) 5:09.35. Bemidji result: 12-Ryan 6:17.91; 13-Wright 6:31.69; 15-Bellefy 6:40.18

200 free relay: 1-Brainerd A 1:35.56. 5-Bemidji A (Na.Gubbels, Arndt, Hemp, Yartz) 1:42.57; 9-Bemidji B (Fugli, Hilde, Hamilton, Wright) 1:51.34; 11-Bemidji C (Heiser, Olson, Bellefy, Grund) 2:00.73.

100 Back: 1-Lefebvre (MPLS SW) 57.40. Bemidji results: 7-Mykleseth 1:08.55; 10-Fugli 1:11.99; 13-Olson 1:21.49.

100 breast: 1-Wells (Bra) 1:05.66. Bemidji results: 4-Arndt 1:14.87; 11-Hilde 1:25.52; 11-Saiger 1:26.12.

400 free relay: 1-Minneapolis Southwest 3:24.60. Bemidji results: Bemidji A (Gubbels, Hemp, Mykleseth, Yartz) 3:39.68; 7-Bemidji B (Heisler, Hamilton, Ryan, Wright) 4:08.47.

Pioneer staff reports