Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

SWIMMING: Frey’s school record leads Bemidji to meet victory

Email Sign up for Breaking News Alerts

sports Bemidji, 56619

Bemidji Minnesota P.O. Box 455 56619

GRAND RAPIDS – The final week of extended workouts for the Bemidji High School swimmers finally ended Friday. The Lumberjacks proved that they can perform in spite of being sore and exhausted as they capped the regular season with a victory in the Grand Rapids Invitational.

Advertisement
Advertisement

BHS finished with 631 points while Duluth East had 610, Grand Rapids 519 and Hibbing 519.

Headlining the performance was another school record for Steph Frey. The senior placed second in the 100 butterfly but her time of 59.83 established a BHS record.

The Jacks registered three individual victories and a relay win.

Libby McRae captured the 200 individual medley in 2:27.73 and teammate Lexie Hendricks was second in 2:30.66.

Kylei Grosfield claimed the diving with a score of 227.55 and Hendricks took the 500 free in 5:41.47.

BHS won the 200 free relay as Frey, Maris Jahner, Erin Arndt and Morgan Williams combined for a time of 1:45.80.

The 400 free relay quartet of MacKenzie Ritchie, Frey, Danielle Hoven and Jahner placed second (3:55) as did Arndt in the 100 back (1:09.89), Frey in the 200 free (1:58.36), Hoven in the 100 free (59.50) and the 200 medley relay squad of Arndt, Hoven, McRae and Williams (2:00.96).

Bemidji will be off until Nov. 9 when it participates in the Section 8A meet in Warroad.

Grand Rapids Invitational

Bemidji 631, Duluth East 610, Grand Rapids 519, Hibbing 519

200 medley relay: 1-Duluth East 1:58.21. Bemidji’s top 10 results: 2-Bemidji (Arndt, Hoven, McRae, Williams) 2:00.96; 8-Bemidji (Knutson, L.Hendricks, Vanasse, Krause) 2:09.27

200 free: 1-Viren (GR) 1:57.21. Bemidji’s top 10 results: 2-Frey 1:58.36; 5-Vanasse 2:12.96; 6-Wright 2:13.47; 9-Johnson 2:17.56

200 IM: 1-McRae (B) 2:27.73. Other Bemidji top 10: 2-L.Hendricks 2:30.66

50 free: 1-Punyko (DE) 26.63. Bemidji’s top 10 results: 4-Jahner 27.25; 8-Williams 27.85; 9-Krause 28.31

Diving: 1-Grosfield (B) 227.55. Other Bemidji top 10: 7-Hennum 140.30; 9-Sycks 134.75

100 fly: 1-Viren (GR) 59.59. Bemidji’s top 10 results: 2-Frey 59.83 (BHS school record); 5-Arndt 1:05.87

100 free: 1-Marlow (DE) 55.14. Bemidji’s top 10 results: 2-Hoven 59.50; 3-McRae 1:00.51; 4-Williams 1:00.77; 6-Johnson 1:01.78

500 free: 1-L.Hendricks (B) 5:41.47. Other Bemidji top 10: 4-Wright 5:54.05; 5-Vanasse 5:59.33; 6-Ritchie 5:59.62

200 free: 1-Bemidji (Frey, Jahner, Arndt, Williams) 1:45.80.Other Bemidji top 10: 6-Bemidji (McRae, Ritchie, Krause, Wright) 1:55.01

100 back: 1-Punyko (DE) 1:03.01. Bemidji’s top 10 results: 2-Arndt 1:09.89; 3-Knutson 1:11.38; 8-Ritchie 1:13.43

400 free relay: 1-Duluth East 3:54.31. Bemidji’s top 10 results: 2-Bemidji (Ritchie, Frey, Hoven, Jahner) 3:55.26; 5-Bemidji (Johnson, Vanasse, Wright, L.Hendricks) 4:11.96

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness