Sections
Advertisement

SWIMMING: Bemidji takes fourth at section True Team

Email

BEMIDJI – The Bemidji boys swimming and diving team placed fourth at Saturday’s six-team Section 5A True Team meet which was held at the Bemidji High School pool.

Advertisement

Alexandria won the title with 1,026 points while the Lumberjacks tallied 622.

Tyler Hemp was third in the 100 breast stroke (1:06.73) and fifth in the 200 free (1:58.33). Sam Howard added a fifth in diving (358.40) as did Matt Arndt in the 100 breast stroke (1:10.38).

Nick Gubbels contributed a sixth in the 100 free (54.29).

The Lumberjacks also were third in the 200 free relay as Nick Gubbels, Nate Gubbels, Hemp and Wyatt Yartz combined for a time of 1:36.27.

Section 5A True Team

Alexandria 1,026, Park Rapids 823, Detroit Lakes 745, Bemidji 622, Fergus Falls 606, Perham 530

200 medley relay: 1-Fergus Falls 1:46.34. Bemidji’s results: 13-Bemidji (Shegrud, Hilde, Arndt, Scholl) 2:07.30

200 free: 1-Aaseng (Alex) 1:51.80. Bemidji’s results: 5-Hemp 1:58.33; 13-Wright 2:12.59; 14-Voss 2:14.46

200 IM: 1-Mouritsen (FF) 2:08.69. Bemidji’s results: 17-Shegrud 2:38.96

50 free: 1-Moe (Alex) 23.38. Bemidji’s results: 7-Yartz 24.69; 8-Nick Gubbels 24.70; 15-Fugli 26.81; 16-Scholl 27.42

Diving: 1-Aasness (FF) 476. Bemidji’s results: 5-Howard 358.40; 12-Serleth 214.60

100 fly: 1-Kitzman (FF) 54.70. Bemidji’s results: 7-Arndt 1:07.12; 17-Jirik 1:16.42; 19-Hedstrom 1:18.08

100 free: 1-Krengel (DL) 49.62. Bemidji’s results: 6-Nick Gubbels 54.29; 12-Yartz 55.61; 14-Nate Gubbels 56.24

500 free: 1-Aaseng (Alex) 5:02.01. Bemidji’s results: 10- Voss 5:54.81; 12-Wright 6:07.01

200 free relay: 1-Alexandria 1:34.99. Bemidji’s results: 3-Bemidji (Nick Gubbels, Nate Gubbels, Hemp, Yartz) 1:36.27; 9-Bemidji (Scholl, Snyder, Arndt, Fugli) 1:48.70

100 back: 1-Kitzman (FF) 57.20. Bemidji’s results: 10-Nate Gubbels 1:08.79; 16-Shegrud 1:14.59; 17-F8ugli 1:15.17

100 breast stroke: 1-Jacobson (Alex) 1:05.58. Bemidji’s results: 3-Hemp 1:06.73; 5-Arndt 1:10.38

400 free relay: 1-Alexandria 3:29.28. Bemidji’s results: 4-Bemidji (Nick Gubbels, Nate Gubbels, Hemp, Yartz) 3:37.27; 12-Bemidji (Ryan, Heisler, Voss, Wright) 4:13.73

Advertisement
pmiller

Pat Miller is the sports editor at the Pioneer.

(218) 333-9200
Advertisement
Advertisement
randomness