Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

SWIMMING: Bemidji splits double dual

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Bemidji, 56619
Bemidji Minnesota P.O. Box 455 56619

BEMIDJI -- The Bemidji High School swim team dominated one Grand Forks team in their double dual meet Friday night but just lost out to the other one.

Advertisement
Advertisement

The Lumberjacks routed Grand Forks Red River 137-37 but lost to Central 90.5-89.5.

The Lumberjacks won five events Friday, including the 200-yard medley relay with a team including Libby McRae, Paige Anderson, Erin Arndt and Morgan Williams.

Arndt won the 50 yard freestyle with a time of 26.89 seconds. McRae took first in the 100-yard backstroke at 1:08.70, Danielle Hoven won the 100-yard butterfly at 1:06.97 and Kylei Grosfield won the diving competition with a score of 237.00.

Central won seven events overall while Red River won none.

The Lumberjacks return to the pool today when they'll host the Lumberjack Invitational starting at 9 a.m. at the BHS pool.

Bemidji 137, GF Red River 37

GF Central 90.5, Bemidji 89.5

200 medley relay: 1-Bemidji A (Mcrae, Anderson, Arndt, Williams) 2:05.78. Other Bemidji: 4-Bemidji B (Jacobson, Ingalls, Littlewolf, Hendricks), 2:23.19.

200 free: 1-Ljunggren (GFC) 2:01.85. Bemidji results: 2-Williams 2:10.19; 3-Mcrae 2:12.73; 6-Wright 2:17.05; 8-Bellfy 2:25.05; 9-Palmer 2:41.34; 12-Kotzer 2:55.85.

200 IM: 1-Svendson (GFC) 2:18.17. Bemidji results: 3-Hoven 2:30.88; 5-Knutson 2:41.12; Anderson 2:41.42; Sether 2:453.01; Jacobson 2:56.75.

50 free: 1-Arndt (BHS) 26.89. Other Bemidji: 3-Ritchie 28.51; 4-Gabbi 28.89; 5-Hendricks 29.23;10-Ingalls 33.8.

100 Fly: 1-Hoven (BHS) 1:06.97. Other Bemidji: 3-Hewitt 1:14.25; 5-Littlewolf 1:20.56.

100 Fly: 1-Svendson (GFC) 56.84. Other Bemidji: 2- Anrdt 1:00.00; 4-Wight 1:03.04; 5-Anderson 1:03.39; 7-Hendricks 1:03.78; 10-Krotzer 1:20.88.

100 Free: 1-Ljunggren (GFC) 5:21.79. Bemidji results: 6-Ritchie 6:11.07; 7-Knutson 6:27.59; 8-6:46.68.

200 Free Relay: 1-Central (Svendson, Briele, Mosher, Ljunggren) 1:47.25. 2-Bemidji (Anrdt, Knutson, Anderson, Hoven), 1:48.07; 3-Bemidji B (Gabbi, Sether, Bellefy, Wright), 1:59.22; 5-Bemidji (Hendricks, Ingalls, Palmer, Krotzer) 2:10.58.

100 Back: 1-Mcrae (BHS) 1:08.70. Other Bemidji: 2-Williams 1:11.39; 3-Hewitt 1:14.30.

100 Breast: 1-Brelie (GFC) 1:16.31. Bemidji results: 5-Sether 1:31.34; 6-Ingalls 1:31.78; 7-Littlewolf 1:35.82.

400 Free Relay: 1-Central (Svendson, Briele, Sand, Ljunggren) 3:58.69. Bemidji results: 2-Bemidji A (Mcrae, Wright, Williams, Hoven) 4:00.52; 4-Bemidji (Ritchie, Bellefy, Hewitt, Sether) 4:26.41.

Diving: 1-Grosfield (BHS) 237; 2-Corradi (BHS) 115.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness