Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

SWIMMING: Bemidji girls 5th in Willmar Invitational

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Bemidji, 56619
Bemidji Pioneer
(218) 333-9819 customer support
Bemidji Minnesota P.O. Box 455 56619

WILLMAR — The Bemidji High School girls swimming and diving team opened its 2014 season with a fifth-place finish at the Willmar Invitational Friday.

Advertisement
Advertisement

The Lumberjacks scored 278 points in the meet, while first-place Melrose Area had 548 points. Hosts Willmar had 416, St. Cloud Tech scored 398 and Sauk Centre had 342.

Bemidji didn’t have any first or second place winners but did earn some third-place finishes.

The 200-medley relay team, consisting of Madi Knutson, Paige Anderson, Liibby McRae and Morgan Williams, had third with a time of 2 minutes, 2.38 seconds.

McRae also took second in the 200 freestyle at 2:06.85. Williams had a third-place finish in the 100 backstroke at 1:08.95.

The Lumberjacks return to the pool Tuesday at the Brainerd Invitational.

Willmar Invitational

Team Results: Melrose Area 548, Willmar 416, St. Cloud Tech 398, Sauk Centre 342, Bemidji 278, Minnewaska/Morris 177, Montevido 166

200 medley relay: 1-Willmar 1:59.56. Bemidji results: 3-Bemidji A (Knutson, Anderson, McRae, Williams) 2:02.38; 11-Bemidji B (Jacobson, Mess, Littlewolf, Ritchie) 2:12.17; 21-Bemidji C (Fairbanks, Sugar, Palmer, Kitara) 2:32.65.

200 free: 1-Entzi (Melrose) 2:05.78. Bemidji results: 3-McRae 2:06.85; 16-Nyberf 2:25.12; 28-Palmer 2:36.35; Fairbanks 2:37.18.

200 IM: 1-Holwerda (Willmar) 2:21.41. Bemidji results: 6-Knutson 2:37.13; Sether 2:44.38.

50 free: 1-Kohorst (Tech) 26.18. Bemidji results: 10-Williams 27.62; 16-Littlewolf 28.56; 29-Wright 30.02; 46-Fellman 32.08; 51-Ingalls 32.82; 52-Kitara 32.92; 56-Krotzer 34.08; 64-Sugar 38.16; 67-Thompson 41.37

Diving: 1-Seehausen (Tech) 217.45. Bemidji results: None

100 fly: 1-Sawyer (Melrose). Bemidji results: 5-Jacobson 1:11.56; 11-Littlewolf 1:16.75.

100 free: 1-Backes (Willmar) 57.92. Bemidji results: 4-McRae 58.34; 15-Takkunen 1:04.12; 17-Wright 1:05.1923-Nyberg 1:06.62; 28-Wadena 1:08.14; 34-Fellman 1:11.89; 41-Kitara 1:15.63.

500 free: 1-Entzi (Melrose) 5:43.22. Bemidji results: 9-Sether 6:23.26.

200 free relay: 1-Willmar 1:46.14. Bemidji results: 8-Bemidji A (Jacobson, Wight, Littlewolf, Wadena) 1:56.57; 11-Bemidji B (Mess, Nyberg, Sether, Takkunen), 1:59.32; 22-Bemidji C (Fairbanks, Krotzer, Palmer, Kitara) 2:12.37.

100 back: 1-Sawyer (Melrose) 1:03.99. Bemidji results: 3-Williams 1:08.95; 4-Knutson 1:09.03; 15-Jacobson 1:16.49; 23-Krotzer 1:27.81; 28-Thompson 1:52.19.

100 breast: 1-Holwerda (Willmar) 1:09.18. Bemidji results: 4-Mess 1:19.53; 6-Anderson 1:20.82; 21-Wadena 1:28.45; 22-Takkunen 1:28.50; 26-Ingalls 1:32.56; 31-Sugar 1:38.02.

400 free relay: 1-Melrose 3:55.13. Bemidji results: Bemidji A (Anderson, Knutson, McRae, Williams) 4:01.87; 12-Bemidji B (Ritchie, Sether, Takkunen, Wright) 4:28.86; Bemidji C (Mess, Nyberg, Thompson, Ingalls) 5:01.43.

Advertisement
Pioneer staff reports
Advertisement
Advertisement