Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Students in the News for 02/23/2014

Email

Area graduates from BSU

BEMIDJI — Local and area students who completed degree requirements at Bemidji State University and graduated at the conclusion of the fall semester: Students are listed by name, hometown, major and honors: Kelsey Anderson, Bemidji, Social Work; Taylor Arndt, Bemidji, Criminal Justice; Matthew Boell, Bemidji, Special Education; Anna Brown, Bemidji, English Education, summa cum laude; Sarah Bull, Bemidji, Elementary Education; Joshua Burnham, Bemidji, Business Administration; Austin Corrales, Bemidji, Liberal Studies; Jesse Day, Bemidji, Psychology; Tessa Edevold, Bemidji, Liberal Education; Michael Engel, Bemidji,  Liberal Studies, summa cum laude; Chealsy Fallgren, Bemidji, Psychology; Emily Guest, Business Administration; Jari Hanson, Social Work, magna cum laude; Hannah Hulke, Bemidji, Liberal Education; Dustin Kennedy, Bemidji, Liberal Education; Kristina Knutson, Bemidji, Environmental Studies; Amber Kopkie, Bemidji, Business Administration; Gregory Kuhn, Bemidji, Business Administration; Rhett Lesslie, Bemidji, Business Administration; Alyssa Marnich, Bemidji, Spanish, magna cum laude; Brittany Miller, Bemidji, Elementary Education, magna cum laude; Tyler Mudge, Bemidji, Liberal Education; Amy Nelson, Bemidji, Liberal Education; Kaisa Oja, Bemidji, Psychology, summa cum laude; Jacqueline Pearce, Bemidji, Business Administration, cum laude; Tri Pham, Bemidji, Business Administration; Riley Plumer, Bemidji, Economics, summa cum laude; Emily Powers, Bemidji, Aquatic Biology, cum laude; Michael Rendahl, Bemidji, Psychology; Tara Ripplinger, Bemidji, Sociology; Michelle Ruport, Bemidji, Art, General; Bawani Sathia Moorthi, Bemidji, Biology; David Schwen, Bemidji, Liberal Education; Jacob Sobieck, Bemidji, Psychology; Katrina Stewart, Bemidji, Music, Teacher Certification, cum laude; Theresa Strukel, Bemidji, Special Education; Daniel Teiken, Business Administration; Shivathayalan Thamlarason, Bemidji, Biology; Katelyn Tingelstad, Bemidji, Nursing, summa cum laude; Tiffany Van Haaften, Bemidji, Exercise Science, summa cum laude; Daniel Vital, Bemidji, Career & Technical Educ Post-secondary, Elementary Education, , magna cum laude; Jodi Walker-O’Beirne, Bemidji, Nursing; William Weis, Bemidji,Prototype Engineering;  Kristopher Williams, Bemidji, Industrial Technology; Angela Arp, Blackduck, Nursing; Rebecca Collins, Blackduck, Social Work, cum laude; Malissia Jones, Cass Lake, Business Administration; Lynnea Salscheider, Cass Lake, Elementary and Middle Level Mathematics Education; Kathryn Wittner, Cass Lake, Physical Education; Dawn Huyge-Opsal, Laporte, Counseling Psychology; Kevin Morrison, Laporte, Biology; Billie Greene, Red Lake, Psychology, Anne Ulrich, Bagley, Community Health;  Kendall Rankin,Clearbrook, Elementary Education, magna cum laude; Nicholas Spray, Gonvick, Industrial Technology; Cassandra Kyllonen, Nevis Community Health, cum laude; Melissa Johnson, Northome, Biology; Amy Asell, Walker, Political Science, summa cum laude and Tyler Knowles, Walker,  Biology.

Advertisement

Erickson named to CLC list

BEMIDJI — Donald Erickson of Puposky was named to the dean’s list at Central Lakes College of Brainerd and Staples for fall 2013 semester. The dean’s list includes students who earned a grade-point average of 3.25 to 3.74.

Roen named at Macalester College

BEMIDJI — Inga Roen, daughter of Scott Roen and Mary Carlson of Bemidji, has been named to the dean’s list of Macalester College for academic achievement during the fall semester. Roen is a graduate of Trek North High School and was a junior at Macalester last fall.

Area students named at Bethel

BEMIDJI — Several local and area students were named to the Dean’s List for academic excellence for the fall semester at Bethel University.

The dean’s list honors students who achieve an outstanding scholastic record during a semester with a grade point average of 3.6 or greater.

Students are listed by name, class year, parent’s names and hometown: Micah Eriksson, senior, Peter and KaySue Eriksson, Bemidji; Leanne Oakes, sophomore, William and Laurie Oakes, Bemidji; Alyssa Johnson, freshman, Kevin and Ann Johnson, Bemidji and Brandon Beck, senior, Kevin and Kari Beck, Blackduck.

Local students on UM list

BEMIDJI — Several local students were honored for academic success during the fall semester at the University of Minnesota in Minneapolis.

To qualify for the dean’s list, a student must complete 12 or more letter-graded credits while attaining a 3.66 grade point average. Students are listed by name, hometown, class year and college or school: Jacob Arndt, Bemidji, Junior, College of Liberal Arts; James Bruno,  Bemidji, Freshman, College of Liberal Arts; Kathryn Jensen,  Bemidji, Sophomore, College of Biological Sciences; Logan Kilde,  Bemidji, Freshman, College of Liberal Arts; Tiffany Lindom,  Bemidji, Sophomore, College of Liberal Arts; Michael McKeown,  Bemidji, Junior, College of Sci and Engineering;Tiffany Munyer,  Bemidji, Senior, College of Liberal Arts; Hollea Boquist, Northome, Sophomore, School of Nursing; Angela Burgess, Pinewood, Sophomore, College of Sci and Engineering; Micah Farenik, Pinewood, Freshman, College of Liberal Arts and Tatum Mistic, Puposky, Freshman, College of Liberal Arts.

Rogers, Salander on Mayville State list

BEMIDJI — Jennifer Rogers of Bemidji and Robin Salander of Bemidji recently were named to the dean’s list at Mayville (N.D.) State University for the fall semester. To be named on the dean’s list, students must have attained a grade point average of 3.5 or higher.

Blankenfeld receives award

BEMIDJI — Brea Blankenfeld of Goodridge, Minn., received the chancellor’s award for the fall semester at University of Wisconsin-Stout. Blankenfeld is majoring in graphic design and interactive media.

The award is presented to students who have a grade point average of 3.5 or above.

Pioneer Staff Reports

Advertisement
Advertisement
Advertisement