Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

SKIING: BHS girls second, boys fourth at DL

Email News Alerts
sports Bemidji, 56619
Bemidji Minnesota P.O. Box 455 56619

DETROIT LAKES — The Bemidji High School boys and girls ski teams did well at the Detroit Lakes Invitational at Maplelag Resort.

The BHS girls finished second out of eight teams while the boys placed fourth out of seven Thursday afternoon.

Advertisement
Advertisement

“Overall it was a good afternoon for us,” head coach Mark Walters said.

The BHS girls scored 357 points to take second behind first-place Little Falls, who scored 377 points in the win.

The Lumberjacks had three to-ten finishers: Jenna Truedson, who finished the continuous pursuit race in second place at 32 minutes, 18 seconds; Morgan Sagedahl in third at 32:18 and Maari Stocker in 10th place at 35:54.

“We had a pretty good run with the girls,” Walters said. “We don’t have much depth but to finish second, have three girls finish in the top ten, they held their own pretty well. It was nice to hang in there for second place.”

In the boys race, BHS was fourth with 341 points. Brainerd won the race with a score of 379.

Billy Freyholtz was the lone BHS skier to finish in the top ten, clocking in at 29:53.

“The boys are still a bit of a work in progress,” Walters said. “But I think they’re progressing well.”

Also Thursday, Sadie Hamrin won the junior varsity race.

The Lumberjacks return to action next Friday at Brainerd.

Detroit Lakes Invitational

Maplelag Resort, Detroit Lakes

Continuous Pursuit

Girls Race

Team Scores

1-Little Falls 377; 2-Bemidji 357; 3-Alexandria 354; 4-Brainerd 349; Detroit Lakes, inc; TrekNorth, inc.; OtterTail Nordic, inc.; Deer River, inc.

Individual Scores

Medalist: 1-Maria Hauer 29:22.

Bemidji Times: 2-J.Truedson 32:18; 3-M.Sagedahl 32:42; 10-Maari Stocker 35:42; 32-L.Weaver 42:16; 33-C.Thorson 42:17; 36-Ingalls 44:36; 39-A.Hicks 60:21.

Boys Race

Team Scores

1-Brainerd 379; 2-Little Falls 360; 3-Alexandria 357; 4-Bemidji 341; Detroit Lakes, inc; TrekNorth, inc.; Deer River, inc.

Individual Scores

Medalist: 1-Noah Baker, 27:50

Bemidji Times: 10-B.Freyholtz 29:53; 14-J.Claussen 30:28; 17-A.Chatterton 31:30; 22-E.Youso 32:31; 31-H.Steever 35:14; 32-S.Sharpe 35:40; 35-C.Washington 36:30.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness