Weather Forecast


UPDATED 6 p.m.: Missing Kelliher-area woman found deceased; cause likely hypothermia


Lumberjacks swimming: Brainerd downs Bemidji 118-66

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Bemidji,Minnesota 56619
Bemidji Pioneer
(218) 333-9819 customer support
Lumberjacks swimming: Brainerd downs Bemidji 118-66
Bemidji Minnesota P.O. Box 455 56619

BRAINERD — Libby McRae won the 100 fly and finished second in the 200 individual medley to lead the Bemidji High School girls swimmers and divers at Tuesday’s dual meet in Brainerd.


Brainerd won the meet 118-66.

McRae claimed the fly with a time of 1:05.07 and posted a time of 2:25.92 in the individual medley.

She also was part of the 200 medley and 400 free relays which placed second.

Joining her on the medley relay were Madi Knutson, Alyssa Mess and Morgan Williams. The foursome combined for a time of 2:02.65

The 400 free relay squad featured Paige Anderson, Knutson, McRae and Williams and they finished in 4:02.10.

Bemidji’s other individual event winner was diver Kylei Grosfield who dominated the event with 243.55 points.

The Jacks also earned first-place points in the 200 free relay as Williams, Anderson, Amayah Littlewolf and Gabbi Takkunen posted a time of 1:51.52.

Contributing thirds were Anderson in the 50 free and 100 free, Alysa Wright in the 500 free and Knutson in the 100 back.

BHS is off until Sept. 15 when it hosts Grand Forks Central and Red River.

Brainerd 118, Bemidji 66

200 medley relay: 1-Brainerd 1:56.31. Bemidji’s results: 2-Bemidji (Knutson, Mess, McRae, Williams) 2:02.65; 4-Bemidji (Jacobson, Sether, Littlewolf, Wadena) 2:16.53

200 free: 1-Ryan (Bra) 2:04.61. Bemidji’s results: 4-Ritchie 2:16.85; 5-Wright 2:21.46; 6-Nyberg 2:23.70

200 IM: 1-Streiff (Bra) 2:18.62. Bemidji’s results: 2-McRae 2:25.92; 5-Knutson 2:38.50; 6-Sether 2:47.18

50 free: 1-McKeag (Bra) 26.03. Bemidji’s results: 3-Anderson 27.48; 5-Littlewolf 298.32; 6-Takkunen 29.38

Diving: 1-Grosfield (Bem) 243.55. Other Bemidji: 4-Corradi 120.95

100 fly: 1-McRae (Bem) 1:05.07. Other Bemidji: 5-Jacobson 1:12.83

100 free: 1-Ryan (Bra) 57.77. Bemidji’s results: 3-Anderson 1:01.42; 4-Littlewolf 1:03.19; 5-Takkunen 1:04.17

500 free: 1-Crum (Bra) 5:56.91. Bemidji’s results: 3-Wright 6:17.78; 4-Ritchie 6:18.58; 6-Nyberg 6:30.36

200 free relay: 1-Bemidji (Williams, Anderson, Littlewolf, Takkunen) 1:51.52. Other Bemidji: 2-Bemidji (Grosfield, Jacobson, Ritchie, Wright) 1:58.21

100 back: 1-Wallace (Bra) 1:06.31. Bemidji’s results: 3-Knutson 1:08.25; 4-Williams 1:08.71; 6-Jacobson 1:16.18

100 breast stroke: 1-Streiff (Bra) 1:16.36. Bemidji’s results: 4-Mess 1:20.26; 5-Sether 1:25.81

400 free relay: 1-Brainerd 3:57.11. Bemidji’s results: 2-Bemidji (Anderson, Knutson, McRae, Williams) 4:02.10; 4-Bemidji (Ritchie, Wright, Sether, Takkunen) 4:22.53

Pat Miller

Pat Miller is the sports editor at the Pioneer.

(218) 333-9200