Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Lumberjacks sweep season openers

Email News Alerts

The Bemidji Lumberjacks tennis team made its debut Thursday in high style, sweeping Grand Rapids and Park Rapids 7-0 at the high school complex.

Advertisement
Advertisement

Grand Rapids took the other match 6-1 over Park Rapids.

The Jacks head west Thursday to face Crookston at 2:30 and East Grand Forks at 4:30, the first making up a previous postponement.

Bemidji made short work of both opponents, sweeping the singles in straight sets and extended only at one doubles match against each foe.

Sam Weaver, Ben Holter, Ryan Rude and Ben Kloha won in singles, losing only 14 games against the Hawks and seven against the Panthers.

Aaron Johnson and Steve Bucher were extended at No. 1 doubles against Grand Rapids, winning 6-4, 4-6, 7-6 (14-12).

Adam Holter and Wes Rogers did the same against Park Rapids in a 6-4, 5-7 (7-3) decision.

Kyle Fodness and Josh Pierce won in straight sets in their matches at No. 3.

Bemidji also won one singles and one doubles exhibition against Grand Rapids and two doubles against Park Rapids.

The Junior Varsity won a 5-1 decision over Park Rapids in its season debut.

BEMIDJI 7, GRAND RAPIDS 0

Singles

Sam Weaver defeated Kristian Bjerk 6-1, 6-4

Ben Holter defeated Jared Sherman 6-1, 6-4

Ryan Rude defeated Evan Peterson 6-1, 6-1

Ben Kloha defeated Dean Emerson 6-0, 6-4

Doubles

Aaron Johnson and Steve Bucher defeated Sean Sherman and Brice Becker 6-4, 4-6.,7-6 (14-12)

Adam Holter and Wes Rogers defeated Charlie Roy and Logan Tatter 7-6, 6-1

Kyle Fodness and Josh Pierce defeated Eric Stefanich and Bill Bocnuk 7-5, 6-4

Exhibitions

Aaron Eickhorst and Joey Wood defeated Austin Stefanich and David Hursmann 6-3

Levi Rickert and Justin Byers defeated Ryan Kolken and Nick Thies 6-0

BEMIDJI 7, PARK RAPIDS 0

Singles

Weaver defeated Alex Renner 6-0, 6-1

B. Holter defeated Steve Smith 6-0, 6-1

Rude defeated Scott Smith 6-1, 6-1

Kloha defeated Taylor Kimball 6-0, 6-3

Doubles

Johnson and Bucher defeated Ted Tiffeny and Kirt Leadbetter 6-1, 6-2

A. Holter and Rogers defeated Kyle Dickinson and James Kujawa 6-4, 5-7 (7-3)

Fodness and Pierce defeated Mike Atneosen and Max Brown 6-2, 6-4

Exhibitions

Rickert defeated Kevin Merfeld 6-0, 6-1

Eichhorst and Wood defeated Mitch Fossen and Matt Sullivan 6-0, 6-0

JV Match

BEMIDJI 5, PARK RAPIDS 1

Jon Carpenter and Jack Boyer, Bem. defeated Bob Swanstrom and Kevin Merfeld 6-2

Zach Hewitt and Tim Poulus, Bem. defeated Swanstrom and Merfeld 7-6 (9-7)

Bennett Goodman-Erickson and Zoey Schlemper, Bem. defeated Mitch Fossen and Matt Sullivan 6-4

Ben Schreiber and Matt Chatterton, Bem. defeated Fossen and Sullivan 6-0

Fossen and Sullivan, PR defeated Joe Weeks and Ben Fultz 6-2

Weeks and Austin Korczk, Bem. defeated Fossen and Sullivan 6-4

Advertisement
Advertisement
Advertisement