Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Jacks open season with third-place finish at Willmar meet

Email

WILLMAR -- The 200 free relay team of Morgan Williams, Erin Arndt, Libby McRae and Danielle Hoven took first place and Kylei Grosfield captured the diving to lead the Bemidji High School girls swimming and diving team at Saturday's season-opening invitational hosted by Willmar.

Advertisement

The Lumberjacks claimed third place in the seven-team competition with 371 points. Melrose captured the team title with 584.

The 200 free relay unit completed the race in 1:46.27 while Grosfield earned 197.45 points for her six dives.

Arndt also placed second in the 200 individual medley (2:25.87) as did McRae in the 500 free (5:50.31).

Contributing thirds were McRae in the 200 free, Arndt in the 100 fly and the 200 medley relay team of Arndt, Hoven, McRae and Williams.

Hoven also placed fourth in the 100 free and in the 100 breast stroke. Alysa Wright contributed a fourth in the 500.

The Lumberjacks will make their home debut 6 p.m. Tuesday when they host Brainerd.

Melrose Invitational

Melrose 584, Willmar 406.5, Bemidji 371, Sauk Centre 358.5, St. Cloud Tech 342, Montevideo 132, Morris 131.

200 medley relay: 1-Melrose 156.25. Bemidji's top 10 results: 3-Bemidji (Arndt, Hoven, McRae, Williams) 2:01.03

200 free: 1-Kulzer (Mel) 2:03.87. Bemidji's top 10 results: 3-McRae 2:07.59; 7-Wright 2:14.94

200 IM: 1-Rasmussen (Mel) 2:21.59. Bemidji's top 10 results: 2-Arndt 2:25.87; 8-Ritchie 2:39.37; 9-Hewitt 2:42.42

50 free: 1-Heller (SCT) 26.26. Bemidji's top 10 results: 8-Williams 27.76

Diving: 1-Grosfield (Bem) 197.45

100 fly: 1-Waldhart (SC) 1:03.12. Bemidji's top 10 results: 3-Arndt 1:06.22; 10-Jacobson 1:21.54

100 free: 1-Heller (SCT) 57.32. Bemidji's top 10 results: 4-Hoven 58.40; 7-Williams 1:00.49

500 free: 1-Kulzer (Mel) 5:39.07. Bemidji's top 10 results: 2-McRae 5:50.31; 4-Wright 5:58.90

200 free relay: 1-Bemidji (Williams, Arndt, McRae, Hoven) 1:46.27

100 back: 1-Kotcha (Wil) 1:06.02. Bemidji's top 10 results: 7-Knutson 1:10.37

100 breast stroke: 1-Holwerda (Wil) 1:10.10. Bemidji's top 10 results: 4-Hoven 1:14.90; 10-Andersen 1:22.22

400 free relay: 1-Sauk Centre 3:54.77. Bemidji's top 10 results: 4-Bemidji (Ritchie, Knutson, Andersen, Wright) 4:10.89

Advertisement
pmiller

Pat Miller is the sports editor at the Pioneer.

(218) 333-9200
Advertisement
Advertisement
randomness