Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Jacks' Jenna Truedson shines at Griak cross country meet

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Bemidji,Minnesota 56619 http://www.bemidjipioneer.com/sites/all/themes/bemidjipioneer_theme/images/social_default_image.png
Bemidji Pioneer
(218) 333-9819 customer support
Jacks' Jenna Truedson shines at Griak cross country meet
Bemidji Minnesota P.O. Box 455 56619

Jenna Truedson finished ninth among 419 runners to lead the Bemidji girls cross country team to 25th place at Saturday's prestigious 44-team Roy Griak Invitational held at the Les Bolstad Golf Course and hosted by the University of Minnesota.

Advertisement
Advertisement

Truedson completed the 5-kilometer endurance test in 19:13.0. The BHS freshman was 20th after the first kilometer, 17th after the initial mile and steadily worked her way through the pack the rest of the way.

Allie Fons of Franklin was the individual winner with a time of 18:12.3. A distant second was Megan Yuan of St. Ignatius in 18:30.6.

Kim Truedson was 55th for the Lumberjacks as the senior completed the race in 20:10.4. Also finishing for the Lumberjacks were Dani Gronhovd in 129th (20:54.8), Kayla Olson in 248th (21:59.3), Mikayla Connell in 259th (22:06.7), Hannah Dressen in 272nd (22:11.5), Emma Brokl in 281st (22:17.2), Nicole Erdmann in 300th (22:30.0), Alex Lyren in 363rd (23:50.1) and Rachael Becker in 384th (24:27.5).

Dowling Catholic won the team competition with 130 points. Grand Rapids was 23rd with 624 while the Lumberjacks tallied 642.

In the boys division Sam Carlson led the Jacks, placing 43rd with a time of 16:44.69. The boys also ran five kilometers.

Jake Leingang of Bismark took the individual title as he finished in 15:33.44.

Bemidji's other results saw Dan Clemenson place 155th (17:35.39), Seth Neubeck 217th (17:51.49), Adam Holter 256th (18:04.54, Ryan Erickson 260th (18:04.84), Adam Lewis 274th (18:09.39), Scott Hulsebus 293rd (18:13.14), Kyle Sagedahl 326th (18:26.89), Thomas Revering 336th (18:29.69) and Tanner Asper 354th (18:36.14).

The Lumberjacks finished 33rd among 50 teams.

Roy Griak Invitational

Girls Gold Division, 5-km

(44 teams, 419 individual runners)

1-Dowling Catholic 130. Bemidji: 25-Bemidji 642

1-Fons (Franklin) 18:12.3

Bemidji's results: 9-J.Truedson 19:13.0, 55-K.Truedson 20:10.4, 129-Gronhovd 20:54.8, 248-Olson 21:59.3, 259-Connell 22:06.7, 272-Dressen 22:11.5, 281-Brokl 22:17.2, 300-Erdmann 22:30.0, 363-Lyren 23:50.1, 384-Becker 24:27.5

Boys Gold Division, 5-km

(50 teams, 472 individual runners)

1-Bismarck 102. Bemidji: 33-Bemidji 852

1-Leingang (Bismarck) 15:33.44

Bemidji's results: 43-Carlson 16:44.69, 155-Clemenson 17:35.39, 217-Neubeck 17:51.49, 256-Holter 18:04.54, 260-Erickson 18:04.84, 274-Lewis 18:09.39, 293-Hulsebus 18:13.14, 326-Sagedahl 18:26.89, 336-Revering 18:29.69, 354-Asper 18:36.14

Advertisement
Pat Miller

Pat Miller is the sports editor at the Pioneer.

(218) 333-9200
Advertisement
Advertisement
randomness