Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Hetletved gains semifinals of Executive division

Email

BEMIDJI -- Defending Executive champion Lee Hetletved continued his quest for a repeat title Thursday as the Grand Forks resident stopped Matt Mayer of Fargo 6 and 5 in the division's quarterfinals.

Advertisement

Also advancing in the upper bracket was Derrick Johnson of Grand Forks who eliminated Steve Lee of Albert Lea 5 and 3.

Thursday's lower-bracket results found Aaron Burnside of Detroit Lakes, the division medalist, trip Russ Moen of Bemidji 3 and 2 and Derek Hasselberg of Princeton nip Dale Finck of Bertha 2 and 1.

Today's 8:55 a.m. Executive Championship semifinals find Hetletved facing Johnson and Burnside tangling with Hasselberg.

Women's Championship

There will be a new champion in the Women's division as Missy Tabery of Wadena was defeated 1-up in 20 holes by Katie Sheetz of Grand Rapids in Thursday's quarterfinals.

Sheetz carded a 79 during regulation while Tabery shot a 78. Sheetz, however, owned a 1-up lead heading into No. 18 but Tabery forced overtime when she carded a par. The combatants halved the first extra hole but Sheetz eventually posted the victory.

The win advanced Sheetz to today's semifinal battle against Mary Harris of Billings, Mont. who edged Mikki Kromy of Grand Rapids 1-up Thursday.

In the lower bracket Jenna Palmiscno of Bemidji downed Morgan Miller of Bemidji 3 and 2. Palmiscno took a 1-up lead on No. 7 and slowly widened her cushion the rest of the way.

Palmiscno will square off against Emily Israelson of Staples in today's semifinals. Israelson bounced Alyssa Konecne of Bemidji 4 and 3 in the quarterfinals, eventually closing the match with a birdie on No. 15.

Today's Women's Championship matches begin at 9:15 a.m.

Masters Championship

Joe Mayer of Bemidji remains in the hunt for his second straight title as he advanced to today's semifinals with a 4 and 2 win over Jim Nelson of Houston, Texas.

Thursday's other matches saw Richard Johnston of Bloomington stop Bill Enghauser of Bemidji 3 and 2, Tom Hanson of Detroit Lakes nip Jim Kennelly of Bemidji 2 and 1 and Chuck Hiller of Crookston topple Gerry Douglas of Bemidji 5 and 4.

Today's 1:10 p.m. matches see Mayer facing Johnston and Hanson meeting Hiller.

Junior Championship

Charles Eickhof of Crookston will battle Gavin Loscheider of Grand Forks and Tyler Dunn of Omaha will lock horns with Austin Jensen of Grand Forks in today's 7:45 a.m. semifinals.

Thursday's results saw Eickhof defeat Matthew Gregg of Bemidji 5 and 4, Loscheider bump Keaton Wolf of Grand Forks 1-up, Dunn stop Carson Hagen of Lakeville 3 and 1 and Jensen eliminate Bobby Brink of Chaska 5 and 4.

Advertisement
pmiller

Pat Miller is the sports editor at the Pioneer.

(218) 333-9200
Advertisement
Advertisement
randomness