Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Girls track: Hickman wins pole vault, Wall wins 200 at Detroit Lakes

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Bemidji, 56619
Bemidji Pioneer
(218) 333-9819 customer support
Bemidji Minnesota P.O. Box 455 56619

DETROIT LAKES — Hope Hickman sailed 9-0 to win the pole vault and Maea Wall captured the 200 with a time of 27.7 and their efforts helped the Bemidji girls track and field team finish second at Thursday’s Detroit Lakes Invitational.

Advertisement
Advertisement

“We tried the kids in different races to see where they would fit best before the True Team meet,” said BHS coach Chris Lehman. “We saw many good things at the meet, especially the mid-distance kids.

“Hope and Matti Osborn also made some nice steps in the pole vault.”

Hickman was the lone vaulter to clear nine feet while Osborn tied for third at 8-0.

Wall owned a comfortable edge in the 200 as she hit the tape more than one-half of a second ahead of her nearest challenger.

Bemidji’s 4x800 relay team also set the pace (9:49.10) while the 4x400 unit was second (4:18.30).

Jenna Truedson also had a fine performance as she was second in the 400 (1:00.16). Also contributing runner-up finishes were Megan Serratore in the 1600 (5:30.96), Claire Laakso in the 300 hurdles (50.52) and Emily Falldorf in the high jump (4-10).

Adding thirds were Sadie Hamrin in the 1600 (5:38.79) and Laakso in the 100 hurdles (17.56) while Arie Gislason was fifth in the 400 (1:03.83) and Maura Chadwick was fifth in the high jump (4-8).

Detroit Lakes Invitational

Detroit Lakes 150.5, Bemidji 92, Park Rapids 86.75, Pequot Lakes 78, Fergus Falls 62, Thief River Falls 43.75, Frazee 33, Moorhead 12

100: 1-Bermel (PL) 13.33. Bemidji’s top-15 results: 10-Langerak 14.22; 12-Shanfeld 14.34.

200: 1-Wall (Bem) 27.07. Other Bemidji: 11-Shanfeld 30.37; 15-Langerak 31.1

400: 1-Heinecke (DL) 1:00.11. Bemidji’s top-15 results: 2-Truedson 1:00.16; 5-Gislason 1:03.82

800: 1-Biermaier (TRF) 2:23.50. Bemidji’s top-15 results: none

1600: 1-Ostlie (DL) 5:23.06. Bemidji’s top-15 results: 2-Serratore 5:30.96; 3-Hamrin 5:38.79; 4-Thorson 5:42.64

3200: 1-Kantonen (PR) 12:35.14. Bemidji’s top-15 results: none

100 hurdles: 1-Biermaier (TRF) 16:38. Bemidji’s top-15 results: 3-Laakso 17.56; 7-Henderickson 18.53; 12-Maki 19.24

300 hurdles: 1-Ulyott (DL) 49.77. Bemidji’s top-15 results: 2-Laakso 50.52

4x100: 1-Pequot Lakes 51.19. Bemidji’s results: 6-Bemidji 56.81

4x200: 1-Detroit Lakes 1:51.45. Bemidji’s results: none

4x400: 1-Detroit Lakes 4:18.25. Bemidji’s results: 2-Bemidji 4:18.30

4x800: 1-Bemidji 9:49.10

High jump: 1-Berg (DL) 5-0. Bemidji’s top-15 results: 2-Falldorf 4-10;p 5-Chadwick 4-8; 7-Rickert 4-8; 14-Willford 4-4

Pole vault: 1-Hickman (Bem) 9-0. Other Bemidji: 3-Osborn 8-0; 9-Reynolds 7-0; 11-Rickert 6-6

Long jump: 1-Berg (DL) 17-3. Bemidji’s top-15 results: 12-Greendahl 13-7.5

Triple jump: 1-Rasmusson (FF) 37-0.5. Bemidji’s top-15 results: 6-Greendahl 29-9; 9-Mills 29-2.5; 14-Chadwick 28-0.5

Shot put: 1-Nielsen (DL) 41-85. Bemidji’s top-15 results: 13-Colligan 28-1

Discus: 1-Nielsen (DL) 118-0. Bemidji’s top-15 results: 13-Colligan 74-4

Advertisement
Pat Miller

Pat Miller is the sports editor at the Pioneer.

(218) 333-9200
Advertisement
Advertisement
randomness