Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

CURLING: Dropkin rink begins World Juniors

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Bemidji,Minnesota 56619 http://www.bemidjipioneer.com/sites/all/themes/bemidjipioneer_theme/images/social_default_image.png
Bemidji Pioneer
(218) 333-9819 customer support
CURLING: Dropkin rink begins World Juniors
Bemidji Minnesota P.O. Box 455 56619

SOCHI, Russia – The Korey Dropkin rink of Massachusetts, which includes Bemidji curlers Alex Fenson and Mark Fenner, will represent the United States at the World Junior Championships which begin Thursday at the Ice Cube Curling Center here.

Advertisement
Advertisement

The tournament, which continues through March 10, will be the official test event for the 2014 Olympic Winter Games.

Dropkin and vice skip Thomas Howell are making their second appearance after finishing fifth last year as members of Team USA. The two also competed together at the 2012 Winter Youth Olympic Games.

The U.S. men will compete against Canada, China, Czech Republic, Italy, Norway, Russia, Scotland, Sweden, and Switzerland. The U.S. men first take the ice at 9 a.m. Thursday against the Czechs.

World Junior Championships

Men’s Division

Thursday’s Schedule

9 a.m.: USA vs. Czechoslovakia; Russia vs. Italy; Canada vs. Switzerland; Norway vs. Sweden

7:30 p.m.: USA vs. Sweden; Scotland vs. China; Canada vs. Russia; Czechoslovakia vs. Italy

Friday’s Schedule

2 p.m.: Sweden vs. Czechoslovakia; Scotland vs. Switzerland; Italy vs. Norway; China vs. Russia

Saturday’s Schedule

9 a.m.: USA v s. Switzerland; Canada vs. Scotland; China vs. Norway

7 p.m.: USA vs. Italy; Norway vs. Switzerland; Russia vs. Sweden; Canada v s. Czechoslovakia

Sunday’s Schedule

2 p.m.: USA vs. Russia; Sweden vs. Canada; China vs. Czechoslovakia; Italy vs. Scotland

Monday’s Schedule

9 a.m.: Czechoslovakia vs. Switzerland; Scotland vs. Norway; Sweden vs. China

7 p.m.: USA vs. Norway; Italy vs. Canada; Russia vs. Scotland; Switzerland  vs. China

Tuesday’s Schedule

2 p.m.: Czechoslovakia vs. Norway; Canada vs. USA; Sweden vs. Italy; Russia vs. Switzerland

Wednesday, March 6

9 a.m.: Scotland vs. Sweden; Italy vs. China; Czechoslovakia vs. Russia

7 p.m.: USA vs. China; Switzerland  vs. Sweden; Norway vs. Canada; Scotland vs. Czechoslovakia

Thursday, March 7

1 p.m.: USA vs. Scotland; Switzerland vs. Italy; Norway vs. Russia; China vs. Canada

9:30 p.m.: Tiebreakers

Friday, March 8

9 a.m.: Tiebreakers, if necessary

7 p.m.: Page playoff openers

Saturday, March 9

7 p.m.: Page semifinals

Sunday, March 10

9 a.m.: Page final; third place games

Advertisement
Pioneer staff reports
Advertisement
Advertisement