Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Cross Country: Bemidji's Truedson wins boys crown at BSU Invite

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Bemidji, 56619
Bemidji Pioneer
(218) 333-9819 customer support
Bemidji Minnesota P.O. Box 455 56619

The Brainerd boys and Grand Rapids girls captured team titles in the BSU cross country meet, staged for the first time at Greenwood Golf Course.

Advertisement
Advertisement

Brainerd shaded Bemidji 41-43 for the boys crown with Grand Rapids a close third at 45 and Bagley-Fosston fourth.

Erik Truedson of Bemidji took the 5k run at 16:26.70 with Tom Ruttger of Brainerd second at 16:38.89.

Jimmy Dean of Brainerd, and Pat Marx and Pat Ritchie of Grand Rapids rounded out the top five.

For Bemidji. Zac Oelrich was seventh, John Buckanaga 10, Dylan Jones 11 and Chris Bowman 14 to complete the scoring.

Brainerd went 2-3-8-12-16 to win.

Grand Rapids won the girls title with 28 points to 32 for Brainerd and 74 for Bemidji.

Morgan Illikainen of the Rapids won the 4k test in 15:32.28 with Megan Holmes and Courtney Ewing of Brainerd 2-3 and Marissa Salo and Kayla Erickson of the Rapids 4-5.

Kim Truedson led Bemidji in sixth with Alex Lyren, Hana Felix, Chelsea Warren and Nikki Gronhovd 15-16-18-19 in the adjusted scoring.

The boys Junior High title went to Brainerd with 21 points to 72 for Bagley/Fosston, 73 for the Bemidji freshmen, 78 for the Bemidji Middle School and 96 for Grand Rapids.

Wes Davies of Bagley /Fosston won the 3200 meter test in 11:54.76. Brandon Supalla of the freshmen was second. Matt Glenn led the Middle School in eighth

The girls junior high title went to Brainerd with 26 points to 50 for Grand Rapids and 54 for Bemidji.

Erin Baker of the Rapids won in 13:10.96.

Jenna Truedson led Bemidji in fifth with Amber Solheim eighth.

Bemidji runs at the Lucky Lindy Invitational at Little Falls. Thursday.

BOYS RESULTS

TEAM RESULTS: Brainerd 41, Bemidji 43, Grand Rapids 45, Bagley/Fosston 107.

1 Truedson, Erik Bem 16:28.70

2 Ruttger, Thomas Brd 16:39.89

3 Dean, Jimmy Brd 16:51.44

4 Marx, Pat GR 17:07.88

5 Richie, Pat GR 17:16.03

6 Anderson, Grady GR 17:27.96

7 Oelrich, Zac Bem 17:33.99

8 Knutson, Chris Brd 17:55.95

9 Davies, Nathan BF 17:57.46

10 Buckanaga, John Bem 18:14.33

11 Jones, Dylan Bem 18:15.26

12 Thompson, Aaron Brd 18:31.42

13 Skelly, Zack GR 18:34.95

14 Bowman, Chris Bem 18:35.21

15 Huber, Corey Bem 18:40.40

16 Wolhart, Brad Brd 18:40.96

17 Rodenberg, A. GR 18:43.19

18 Liebe, Carl GR 18:43.42

19 Clemenson,Dan Bem 18:44.75

20 Nelson, Riley Brd 18:50.17

21 Emery, Jeff Brd 18:56.64

22 Schoneberger, Alex Bem 18:57.29

23 Mondry, Nate GR 19:11.11

24 Jevne, Sam GR 19:15.10

25 Danielson, Devin Bem 19:15.35

26 Hegarty, Jack Brd 19:16.30

27 Julin, Alex BF 19:27.95

28 Erickson, Ryan Bem 19:36.97

29 Brinkman, Derek BF 19:37.29

30 Fisher, Jake Bem 19:45.96

31 Salo, Sam GR 19:47.66

32 Rudstrom, Alek Brd 19:58.10

33 Cottingham, C. GR 20:03.81

34 Leister, Klay Bem 20:07.80

35 Knoop, James GR 20:11.36

36 Byers, Justin Bem 20:13.41

37 Schmidt, Mike Brd 20:18.37

38 Wagner, Jace GR 20:20.03

39 Haug, Alec Brd 20:20.36

40 Papke, Nelson BF 20:26.79

41 Continenza, S. Brd 20:33.30

42 Lausche, Josh BF 20:55.56

43 Vaneps, Seth GR 21:12.03

44 Green, Luke GR 21:28.87

45 Johannsen, Eric Bem 21:38.93

46 Vanderwerker, C. Brd 21:39.57

47 Blankenfeld, Bryce Bem 21:42.57

48 Washburn, Kurtis GR 22:04.79

49 Havel, Parker GR 22:10.58

50 Humeniuk, Peter Bem 22:12.41

51 Anderson, Joe Brd 22:34.77

52 Robinson, Jaycob Bem 22:35.56

53 Hess, Isaac Brd 22:42.03

54 Solseth, Andrew Brd 22:49.13

55 Grilz, Damon Brd 23:29.31

56 Mason, Wes Bem 24:12.78

57 Okstad, Daniel BF 24:25.98

58 Munter, Josh BF 24:46.49

59 Velez, Miguel GR 25:12.81

GIRLS RESULTS

TEAM RESULTS: Grand Rapids 28, Brainerd 32, Bemidji 74.

1 Illikainen, Morgan GR 15:37.22

2 Holmes, Megan Brd 15:49.37

3 Wing, Courtney Brd 15:52.00

4 Salo, Marissa GR 15:52.56

5 Erickson, Kayla GR 16:00.57

6 Truedson, Kim Bem 16:07.44

7 Kohorst, Johannah GR 16:19.52

8 McAllister, Hannah Brd 16:46.48

9 Gessell, Anna Brd 16:57.79

10 Kletcher, Gretchen Brd 17:08.41

11 Schulte, Rachael GR 17:10.63

12 Holgate, Breanna GR 17:24.86

13 Riley, Jenna Brd 17:39.63

14 Quast, Michaela Brd 17:39.94

15 Finstad, Amanda Brd 17:41.93

16 Dean, Jenna Brd 17:47.52

17 Howard, Rachael Brd 18:04.76

18 Lyren, Alex Bem 18:05.88

19 Hulsether, Jordan Brd 18:13.78

20 Ruzich, Jenna Brd 18:16.39

21 Branum, Emilee Brd 18:18.85

22 Manton, Chelsie Brd 18:19.70

23 Felix, Hana Bem 18:21.63

24 Bergstrom, Sue GR 18:34.73

25 Warren, Chelsea Bem 18:36.00

26 Gronhovd, Nicki Bem 18:43.51

27 Snyder, Afton GR 18:47.42

28 Johnson, Chelsea Bem 18:56.55

29 Kent, Savannah GR 18:56.55

30 Richards, Betsy Bem 19:03.12

31 Vorce, Brianna BF 19:16.28

32 Berg, Mariah BF 19:19.44

33 Julin, Emily BF 19:23.30

34 Huss, Laura Brd 19:32.66

35 Miller, Katie GR 9:53.98

36 Motschenbacher, B. Brd 19:55.62

37 Fedje-Johnson, H. GR 19:58.06

38 Jurvelin, Allie GR 20:00.56

39 Geisler, Abby GR 20:05.37

40 Manton, Karlie Brd 20:09.26

41 Trandem, Hilliary BF 20:39.61

42 Thompson, Laura Bem 22:45.66

Advertisement
Pioneer staff reports
Advertisement
Advertisement