Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Clearbrook-Gonvick earns top seed in 8A East Sub-Section playoffs

Email News Alerts

CLEARBROOK – As expected, Clearbrook-Gonvick received the top seed in the Section 8A girls basketball tournament and the Bears will open their quest for a state-tournament spot 6 p.m.Thursday in Bagley against either Blackduck or Laporte.

Advertisement
Advertisement

Red Lake received the second seed and the Warriors will battle either Lake of the Woods or Red Lake County Central 6 p.m. Thursday at Bemidji State University in its tournament opener.

The three Section 8A East play-in games will be played Tuesday and see No. 8 Blackduck hosting No. 9 Laporte, No. Cass Lake-Bena entertaining No. 11 Bug O Nay Ge Shig and No. 10 RLCC visiting No. 7 Lake of the Woods.

The sub-section scene shifts to Bagley High School and BSU for Thursday’s quarterfinals.

The schedule at Bagley finds Clearbrok-Gonvick facing the Laporte/Blackduck winner at 6 p.m. and No. 4 Kelliher-Northome tangling with No. 5 Mahnomen at 7:45 p.m.

Red Lake will face either Lake of the Woods or RLCC at 6 p.m. Thursday at BSU while the late game pits No. 3 Fosston against either CL-B or Bug O Nay Ge Shig.

On March 2 the quarterfinal winners will square off at the Ralph Engelstad Arena in Thief River Falls. The East sub-section title game will be March 5 while the Section 8A championship will be decided on March 8.

Those games will also be played at the REA.

Sub-Section 8A East

Girls Basketball Tournament

Tuesday’s 7 p.m. Play-In Games

Game 1: No. 9 Laporte at No. 8 Blackduck

Game 2: No. 11 Bug O Nay Ge Shig at No. 6 Cass Lake-Bena

Game 3: No. 10 Red Lake County Central at No. 7 Lake of the Woods

Quarterfinals, Feb. 28

Game 4: Clearbrook-Gonvick vs. Game 1 winner, 6 p.m., Bagley

Game 5: No. 4 Kelliher-Northome vs. No. 5 Mahnomen, 7:45 p.m., Bagley

Game 6: No. 2 Red Lake vs. Game 3 winner, 6 p.m., BSU

Game 7: No. 3 Fosston vs. Game 2 winner, 7:45 p.m., BSU

Semifinals, March 2

Game 8: Game 4 winner vs. Game 5 winner, noon, REA

Game 9: Game 6 winner vs. Game 7 winner, 1:45 p.m. REA

East Sub-Section Championship

March 5

Game 10: Game 8 winner vs. Game 9 winner, 6 p.m., REA

Section 8A Championship

March 8

East champion vs. West champion, 7 p.m. REA

Advertisement
Advertisement
Advertisement