Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Boys place fourth at Detroit Lakes

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Bemidji, 56619
Bemidji Minnesota P.O. Box 455 56619

DETROIT LAKES -- A victory in the 4x800 relay was the only win for the Bemidji boys track team Thursday, but head coach Steve Sneide wasn't concerned about his team's actual finish.

Advertisement
Advertisement

"We had a lot of personal records for kids today, so they did a nice job," Sneide said following the Lumberjacks' fourth-place finish at the Detroit Lakes Invitational. "The goal today was to try some kids in a couple of events to finalize our roster before the True Team regionals next week, so they did well."

The Lumberjacks scored 87 points to take fourth behind winner Moorhead, which scored 198.5, as well as hosts Detroit Lakes and Fergus Falls.

The winning relay team finished with a time of 8:13.99 seconds -- a season-best.

The win meant even more considering that Sneide added Nick Gubbels to the team.

"He'd never run an 800 in his life," Sneide said. "So he did a nice job. They all did."

The relay team also included Sam Carlson, Elias Hendrickson and Seth Neubeck.

Carlson and Hendrickson also finished third and fourth, respectively, in the mile, with times of 4:35.08 and 4:38.08.

Brady Schmidt had two fourth-place finishes, running the 100 in 11.59 and the 200 in 24.23.

Gubbels took fourth in the 300 hurdles at 44.55, while Roy Gaetan threw a personal-best 123-5½ t to take sixth in the discus.

The Lumberjacks return to the track next week for the True Team meet at Sauk Rapids.

Detroit Lakes Invitational

Team Scores

1. Moorhead 198.5; 2. Detroit Lakes 126.5; 3. Fergus Falls 106; 4. Bemidji 87; t5. Pequot Lakes 57; t5. Thief River Falls 57; 7. Park Rapids 40; 8. Frazee 27.

Individual Results

100: 1-Anderson (Moor), 11.26. Bemidji's top result: 4-Schmidt, 11.59.

200: 1-Hutton (TRF), 23.36. Bemidji's top result: 4-Schmidt, 24.23.

400: 1-King (DL), 51.60.

800: 1-Olson (Moor), 2:02.54. Bemidji's top result: Freyholtz, 2:19.37.

Mile: 1-Haus (FF), 4:25.23. Bemidji's top results: 3-Carlson, 4:35.08; 4-Hendrickson 4:38.08.

3,200: 1. Ryan (PL), 10:10.90.

110-hurdles: 1-Hanson (Moor), 16.48. Bemidji's top result: 6-Phillips, 17.50.

300-hurdles: 1- Hanson (Moor), 42.40. Bemidji's top result: 4-Gubbels, 44.55.

4x100: 1-Fergus Falls, 44.52. 4-Bemidji, 47.62.

4x200: 1-Detroit Lakes, 1:37.49; 3-Bemidji, 1:38.24.

4x400: 1-Fergus Falls, 3:33.51. 3-Bemidji, 3:41.41.

4x800: 1-Bemidji 8:13.99.

High Jump: 1-Wright (Moor), 6-0. Bemidji's top result: 3-Declusin 5-10.

Pole Vault: 1-Tappe (DL), 14-2. Bemidji's top result: 5-Steffis, 11-8.

Long Jump: 1-Michelson (PL), 21-5.75. Bemidji's top result: 4-Annett 18-7.25.

Triple Jump: 1-Kalderer (DL), 42-7. Bemidji's top result: Anderson, 37-9.

Shot Put: 1-Synstelien (FF), 49-3.

Discus: 1-Ruby (TRF), 144-8. Bemidji's top result: 6-Gaetan 123-5.5.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness