Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

BHS roundup: Volleyball team outguns Alexandria in 8AAA playoffs

Email Sign up for Breaking News Alerts

sports Bemidji, 56619

Bemidji Minnesota P.O. Box 455 56619

The Bemidji volleyball team extended its season Friday by stopping Alexandria 19-25, 26-24, 25-19, 17-25, 15-9 in the 8-3A quarterfinals in Alexandria.

Advertisement
Advertisement

Friday's win vaults the Lumberjacks into Tuesday's section semifinals and an 8:01 p.m. match at St. Michael-Albertville, the top seed of the South. BHS entered the postseason as the third seed from the North.

"We played consistent all night," said Bemidji coach Teresa Colligan. "It was a matter of two evenly matched teams going head to head and it turned out to be a very good fight."

Jess Yost had 14 kills, 24 digs and five blocks. Allie Heifort finished with 12 kills and three blocks while Kellie Morehouse had nine kills and Liz Hirt five kills and 15 digs.

Jenna Sagedahl contributed 38 set assists while Meghan Wannebo had 26 digs and Nicole McDonald 14 digs.

Bemidji will take a 15-14 record into Tuesday's match.

Bemidji's swimmers finished second at Friday's Grand Rapids Invitational in the regular-season finale. BHS competed without the divers who head to Buffalo today.

The Jacks had 564 points and trailed only Hibbing which won with 585. Had Bemidji had the use of its divers, however, the Lumberjacks would have won Friday's meet.

Duluth East was third with 553, Grand Rapids fourth with 433 and Virginia last with 175.

Steph Frey won a pair of events, taking the 200 free in 2:00.49 and the 100 breast stroke in 1:10.67. She also was on a pair of winning relays.

BHS captured the 200 free in 1:47.01 behind Kenzie Timms, Maris Jahner, Dani Hoven and Frey and also claimed the 400 free relay in 3:55.18 behind Erin Arndt, Jahner, Laura Yourd and Frey.

The Bemidji boys soccer team placed five players on the Lakes to Prairie All-Conference team while the girls squad was represented by four players.

The Lumberjacks also had an honorable mention selection in both divisions.

Representing BHS on the boys all-conference team were senior defenders Tony Smith and Tanner Koetter, senior striker Max Hazelton, junior striker Kyle Fodness and sophomore midfielder Isak Sommere.

Hazelton and Sommer made the all-conference team for the second time.

Sophomore netminder Connor McNallan was Bemidji's honorable mention selection.

Smith finished with two goals and five assists against conference competition while Koetter had three assists, Hazelton 17 goals and six assists, Fodness 18 goals and 12 assists and Sommer eight goals and eight assists.

Walker-Hackensack-Akeley had one player on the all-conference squad, senior midfielder Art Thongdonak. Senior defender Matt Larsen was chosen honorable mention.

In the girls division Bemidji had four all-conference selections including senior defender Paige Niskanen, senior striker Alexa Wang, junior midfielder Caitlin Blotske and sophomore midfielder Erin Booth.

Niskanen did not score from her defensive position while Wang finished with four goals and four assists, Blotske had five goals and eight assists and Booth ended with 13 goals and six assists.

Representing the Lumberjacks on the honorable mention team was senior defender Bri Glynn.

WHA had one all-conference pick, junior goalie Jessica Gapinski, while senior defender Ana Bilben and freshman defender Danica Aletto made the honorable mention squad.

Y pmiller@bemidjipioneer.com

The Bemidji boys soccer team placed five players on the Lakes to Prairie All-Conference team while the girls squad was represented by four players.

The Lumberjacks also had an honorable mention selection in both divisions.

Representing BHS on the boys all-conference team were senior defenders Tony Smith and Tanner Koetter, senior striker Max Hazelton, junior striker Kyle Fodness and sophomore midfielder Isak Sommere.

Hazelton and Sommer made the all-conference team for the second time.

Sophomore netminder Connor McNallan was Bemidji's honorable mention selection.

Smith finished with two goals and five assists against conference competition while Koetter had three assists, Hazelton 17 goals and six assists, Fodness 18 goals and 12 assists and Sommer eight goals and eight assists.

Walker-Hackensack-Akeley had one player on the all-conference squad, senior midfielder Art Thongdonak. Senior defender Matt Larsen was chosen honorable mention.

In the girls division Bemidji had four all-conference selections including senior defender Paige Niskanen, senior striker Alexa Wang, junior midfielder Caitlin Blotske and sophomore midfielder Erin Booth.

Niskanen did not score from her defensive position while Wang finished with four goals and four assists, Blotske had five goals and eight assists and Booth ended with 13 goals and six assists.

Representing the Lumberjacks on the honorable mention team was senior defender Bri Glynn.

WHA had one all-conference pick, junior goalie Jessica Gapinski, while senior defender Ana Bilben and freshman defender Danica Aletto made the honorable mention squad.

pmiller@bemidjipioneer.com

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness