Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Bemidji swimming comes in third at invitational

Email Sign up for Breaking News Alerts

sports Bemidji, 56619

Bemidji Minnesota P.O. Box 455 56619

Bemidji finished third at its annual boys swimming and diving invitational Friday and coach Woody Leindecker was very pleased with how his athletes performed.

Advertisement
Advertisement

"We had 18 season-best times," Leindecker said. "We had a great week of practice with some heavy endurance yardage and everybody responded with great swims."

Grand Rapids won the meet with 656 points and Grand Forks was second with 566.5 Bemidji took third with 309 and trailing the pack were Thief River Falls with 290.5 and Moorhead with 272.

Individually BHS had many top-five performances including Tyler Hemp's second in the 200 IM (2:15.30). Nick Gubbels was fourth in the 50 free (24.97) and fifth in the 100 free (55.17) while Gunnar Nelson and Sam Howard finished 3-4 in diving. Nelson scored 163.95 and Howard 155.85.

Matt Arndt claimed fifth in the 100 fly (1:04.95) and Eli Wright was fifth in the 500 free (5:38.53).

The Lumberjacks were third in the 200 free relay (1:42.01) and fifth in the 400 free relay (4:03.90).

Bemidji Invitational

Grand Rapids 656, Grand Forks 566.5, Bemidji 309, Thief River Falls 290.5, Moorhead 272

200 medley relay: 1-Grand Rapids 1:48.10. Bemidji's result: 10-Bemidji (Snyder, Hilde, Hartung, Cann) 2:17.65

200 free: 1-Bjorklund (GR) 1:58.87. Bemidji's top 10 result: 6-Wright 2:03.16

200 IM: 1-Johnson (Moor) 2:14.75. Bemidji's top 10 results: 2-Hemp 2:15.30; 6-Arndt 2:2603

50 free: 1-Craven (GR) 24.07. Bemidji's top 10 results: 4-Ni.Gubbels 24.97; 1-Scholl 27.17

Diving: 1-Johnson (Moor) 215.90. Bemidji's top 10 results: 3-Nelson 163.95; 4-Howard 155.85

100 fly: 1-Possai (TRF) 1:00.32. Bemidji's top 10 results: 5-Arndt 1:04.95; 8-Voss 1:07.96

100 free: 1-Rohling (GR) 52.62. Bemidji's top 10 results: 5-Ni.Gubbels 55.17; 9-Na.Gubbels 58.15

500 free: 1-Bjorklund (GR) 5:24.93. Bemidji's top 10 results: 5-Wright 5:38.53; 8-Voss 5:47.46

200 free relay: 1-Grand Rapids 1:35.63. Bemidji's top 10 results: 3-Bemidji (Hemp, Na.Gubbels, Wright, Ni.Gubbels) 1:42.01

100 back: 1-Carlisle (GR) 1:01.82. Bemidji's top 10 results: 7-Na.Gubbels 1:09.88; 10-Snyder 1:11.93

400 free relay: 1-Grand Rapids 3:40.37. Bemidji's top 10 results: 5-Bemidji (Wright, Scholl, Voss, Snyder) 4:03.90

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness