Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Bemidji swimmers in position to make state run

Email Sign up for Breaking News Alerts

sports Bemidji, 56619

Bemidji Minnesota P.O. Box 455 56619

The Bemidji boys swimmers and divers are in position to send two relays and a handful of swimmers to the state meet following Friday's preliminary round of the Section 3A meet in Willmar.

Advertisement
Advertisement

In Friday's action the 200 free relay unit of Adam Falk, Nick Gubbels, Tyler Hemp and Dylan Hoven finished second in a time of 1:32.28 and the group will be among Friday's top eight finishers who will battle today for the four available state tournament berths.

The same group was fifth in the 400 free relay (3:30.08) and also qualified for today's championship heat.

Individually BHS saw Adam Falk and Nick Nyberg qualify for the championship round in the 200 free as Falk was third in Friday's preliminaries (1:52.28) and Nyberg placed fourth (1:53.24).

Nyberg also won Friday's 500 free (5:12.41) and will be the top seed in today's championship flight.

Hoven enters today's 50 free as the top seed as he won Friday's race in 22.23. Tommy Payne of Montevideo was second in 22.56. Hoven also will be the second seed in today's 100 free as he compiled a time of 50.27 Friday.

Falk finished ninth in the 100 fly and failed to make it into today's championship flight (top eight). His time of 57.30, however, bettered the state qualification time and if he duplicates that effort today Falk will earn a trip to state even though he swam in the consolation heat.

"The top 10 finishers in the 100 fly in Friday's preliminaries also swam under the state cut," said BHS coach Woody Leindecker. "This is a very fast field."

Finishing between ninth and 16th Friday and swimming in today's consolation bracket are the 200 medley relay team of Hemp, Matt Arndt, Eli Wright and Seth Olson (1:57.12), Gubbels in the 50 free (25.31) and 100 free (53.76), Falk in the 100 fly, Pat Voss in the 500 free (5:35.95), Wright in the 500 free (5:36.03) and Seth Olson in the 100 breast stroke (1:09.23).

Section 3A Swimming Meet

Friday's preliminaries

(Top 8 qualify for championship flight; 9th through 16th qualify for consolation flight)

200 medley relay: 1-Fergus Falls 1:41.57. Bemidji's result: 10-Bemidji (Hemp, Arndt, Wright, Olson) 1:57.12

200 free: 1-Hurley (FF) 1:50.99. Bemidji's results: 3-Falk 1:52.28; 4-Nyberg 1:53.24; 22-Hemp 2:01.95; 24-Wright 2:04.82

200 IM; 1-Hurley (FF) 1:56.70. Bemidji's results: 21-Arndt 2:24.65

50 free: 1-Hoven (Bem) 22.23. Other Bemidji: 15-Gubbels 24.31

100 fly: 1-Bateman (Hutchinson) 54.55. Bemidji's results: 9-Falk 57.30; 20-Voss 1:05.27

100 free: 1-Hurley (FF) 46.61. Bemidji's results: 2-Hoven 50.27; 14-Gubbels 53.76; 30-Olson 56.65

500 free: 1-Nyberg (Bem) 5:12.41. Other Bemidji: 15-Voss 5:35.95; 16-Wright 5:36.03

200 free relay: 1-Hutchinson 1:31.72. Bemidji's result: 2-Bemidji (Falk, Gubbels, Hemp, Hoven) 1:32.28

100 back: 1-Bateman (Hutch) 52.67. Bemidji's results: 21-Hemp 1:06.89; 34-Shegrud 1:12.59

100 breast stroke: 1-Oak (Detroit Lakes) 1:01.49. Bemidji's results: 11-Olson 1:09.23; 18-Arndt 1:12.75

400 free relay: 1-Fergus Falls 3:20.95. Bemidji's result: 5-Bemidji (Falk, Gubbels, Hemp, Hoven) 3:30.08

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness