Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Bemidji strong at Brandt's meet

Email Sign up for Breaking News Alerts
Bemidji, 56619
Bemidji Pioneer
(218) 333-9819 customer support
Bemidji Minnesota P.O. Box 455 56619

Bemidji contestants captured 29 first places at the 16th annual Brandt's Association Invitational at Cass Lake High School.

The meet drew schools from Minnesota, North and South Dakota and Wisconsin.

Advertisement
Advertisement

Bemidji took 11 firsts in forms, 12 in sparring, five in breaking and one in weapons.

FORMS

1st: Ethan Halvorson, Robby Yuretich, Morgan, Brandt, Tye Allen, Taylor Otness, Kayla Snell, Danielle Hoven, Krystal Irish, Ben Thompson, Kristi Pederson and Zhaabish Bush

2nd: Alex Vollen, Sarah Niner, Clare Niner, Allen DeShane, Nathan Snell, Mackenzie Degelder, Austan Gesell, Jesse Smrekar, Matt Althiser, Pat Guilfoile, Rob Yuretich, Tabitha Johnson, Olivia Jones, Jeremy Althiser and Jesse Stolhammer

3rds: Chris Niner, Wyatt Kilde, Tristan Kilde, Pat Kalstad, Logan Rudolph, Dylan Parsons, Kevin Schrom, Alex Nelson, Tommy Saxton, Keegan Saari, Mike Lovering, Aaron Dombeck, Alicia LIpka, Sean Wanner, David DeKrey, Seth Friborg, Max Cloose, Jay lngalls, Josh Marsh, Scott Grover and Vincent Fontana

SPARRING

1sts: Ana Kilde, Degelder, Saari, Brandon Joy, Devin Danielson, DeKrey, Zach Jones, Sheena Warner, Rob Yuretich, T. Johnson, Zak Tanner and Mackinze Adams

2nds: Jalen Shegrud, Tynan Grospe, Gesell, Alex Carlson, Bess Harris, Chnigozie Achike, Otness, Irish, Pederson and Stolhammer

3rs: Vollen, S. Niner, C. Niner, W. Kilde, Joseph Roberts, T. Kilde, Snell, Kalstad, Lukas Rudolph, Nelson, Jesse Smrekar, Lovering, Dombeck, James Yuenger, Ben Phillips, Wanner, M. Althiser, Snell, Friborg, Cloose, Guilfoile, Jessi Lindseth, Adam Johnson, Thompson, Lucas Holzhueter, Bush, Ingalls, J. Althiser and Fontana

BREAKING

1sts: Lovering, Jeff Linneman, Wanner, Phillips and T. Johnson

2nds: Snell, A. Johnson and Holzhueter

3rds: Shegrud, Saxton, Smrekar, Danielson, Jacob Larson and Rob Yuretich

WEAPONS

1st; Holzhueter

2nd: Brandt

3rd: A. Johnson

Other local participants were Marshall Holt, Logan Gesell, Forrest Guilfoile and Zach Vollen

Advertisement
Pioneer staff reports
Advertisement
Advertisement
randomness