Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement
Bemidji's Logan Crosby was in control of Moorhead's Ben Herbst in a 5-2 decision in the quarterfinals of the Section 8-3A mat meet Friday. Wrestling resumes at 11 a.m. Pioneer Photo/Monte Draper

Bemidji HS wrestling: Jacks advance four to section semifinals

Email News Alerts

The Bemidji Lumberjacks advanced four wrestlers to the semi8finals of the Section 8-3A individual tournament Friday night.

Opening night drew close to 1,000 fans to the Fieldhouse to witness some excellent wrestling

Advertisement
Advertisement

All 10 teams qualified at least four for the penultimate round.

Team champion Apollo and runner-up Brainerd sent nine. Moorhead has six and Buffalo, St. Cloud Tech ,Rocori and Alexandria five.

Sauk Rapids, Bemidji and Willmar have four.

Action resumes today with the wrestlebacks at 11. They will be followed by the semifinals, ,third place matches and finals in rapid order with no breaks between rounds.,

Predicted starts are 1 and 3.

Logan Crosby, Craig Maas, Dale Norton and Corey Huber will be the Jacks semifinalists.

Crosby decisioned Ben Herbst of Moorhead in his only match at 112 and will face Mitch Bengtson of Apollo in his second.

Maas began with a 7-2 win over Joe Carpenter of Moorhead in the pigtail round then edged Mitch Mehwerth of Sauk Rapids 5-4 in overtime to gain the 125 semis

Norton needed only 51 seconds to deck Dillon Maher of Apollo in his only match and goes against Nick Grausam of Brainerd today at 135.

Huber used six takedowns and two near falls in a 20-5 technical fall over Nick Lawwell of Apollo.

He goes against Ryan Amundson of Tech at 160 this afternoon.

Otherwise, Tyler O'Beirne was pinned in his first start while Jake Crosby dropped a 4-1 decision at 119 .

Kade Johnson bowed 10-6 at 130 and faces Alex Austad of Rocori in his first wrestlebacks at 130.

Cody Thoring was pinned at 140 as was Kodi Craft at 145 .

LeRoy Pacheco lost a preliminary round test 9-7 to Levi Olivier of Rocori in overtime and gets Eugene Stepan of Willmar today at 152.

Brenden Fredrickson was pined in the preliminary round at 171 by David Then of Apollo and gets Zach Middendorf of Rocori today.

Tyler Molitor was a pin victim of Rocori's Ben Wittrock in the opening round at 189 while Brandon Larson fell in the quarterfinals at 215 to Chris Rocheleau of Apollo.

Heavyweight Alex Johnson was a fall victim at 3:54 to Sam Koetter of Apollo with whom he had divided two regular season matches. He gets Jerrad Nieland of Tech today.

All first and second place finishers advance to the state meet next week at the Xcel Energy Center.

SECTION 8-3A

INDIVIDUAL

TOURNAMENT

Bemidji matches

103-Grant Dullinger, Apo. pinned Tyler O'Beirne 1:42

112-Logan Crosby decisioned Ben Herbst, Mhd. 5-2

119-Jacob Rositas, Mhd. decisioned Jake Crosby 4-1

125-Craig Maas decisioned Joe Carpenter, Mhd. 7-2; Maas decisioned Mitch Mehwerth, SR 5-4 OT

130- Aaron Padrnos, Brd. decisioned Kade Johnson 10-6

135-Dale Norton pinned Dillon Maher, Apo. 0:51

140-Chase Morlock, Mhd. pinned Cody Thoring 1:15

145-Shane Fessenmaier, SR pinned Kodi Craft 2:48

152-Levi Olivier, Roc, decisioned Leroy Pacheco 9-7 OT

160-Corey Huber TF over Nick Lawwell, Apo. 20-5

171-David Then, Apo pinned Brenden Fredrickson 5:01

189-Ben Wittrock, Roc. pinned Tyler Molitor 0:37

215-Chris Rocheleau, Apo. pinned Brandon Larson 0:45

Hwt.-Sam Koetter, Apo. pinned Alex Johnson 3:54

Advertisement
Advertisement
Advertisement