Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Bemidji HS track and field teams do well at Alexandria

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Bemidji,Minnesota 56619 http://www.bemidjipioneer.com/sites/all/themes/bemidjipioneer_theme/images/social_default_image.png
Bemidji Pioneer
(218) 333-9819 customer support
Bemidji HS track and field teams do well at Alexandria
Bemidji Minnesota P.O. Box 455 56619

The Bemidji track and field teams performed very well at Thursday's Alexandria meet, according to the coaches.

In the girls meet Alexandria won with 316.5, Fergus Falls was second at 312.5, Bemidji finished third with 312 and St. Cloud Tech was fourth with 283. Alex won the boys meet with 429.5 and Tech was second at 283.5. Bemidji placed third with 258.5 and Fergus Falls was fourth with 218.5.

Advertisement
Advertisement

"We had many personal records and some very good times," said BHS girls coach Chris Lehman. "I saw some wonderful performances."

Among them was the winning effort of Selina Gilbertson in the discus with a distance of 103-9. Katie Verchota was fourth in the event at 86-9.

Tiffany Mason won the pole vault at 8-6 and Amber Peterson was fifth with a personal record of 7-0.

In the 300 hurdles, Amanda Hunt took first place at 50.7 and Maren Erpelding was fourth at 53.2

Bemidji also fared very well in the 400 as Laura Edwards won with a time of 1:05.5, Caitlin Blotske was second at 1:05.8 and Blake Bardwell was fourth at 1:06.6. This was the first time Blotske ran the race this spring.

Danielle Gronhovd was second in the 1600 (6:03.6) and Hanna Dressen was eighth (6:25.8). Allie Heifort placed third in the discus (30-6.5) and Gilbertson was fourth (30-6.25).

Amanda Hunt went 4-10 to claim fourth in the high jump while Kristina Lengerhuis was fifth in the event at 4-8.

Olivia Hruby placed fourth in the long jump (14-0) and fifth in the 100 (13.9). Josie Spry was seventh in the 100 (14.0) and 11th in the long jump (12-3).

Bardwell was sixth in the 200 (28.6) and McKenzie Timms was eighth in the event (28.0) while Emma Brokl was sixth in the 800 (2:42.1) and Anna Dressen was eighth in the event (44.6).

Bemidji's top finishes in the triple jump were Amber Peterson's ninth (30-11.5) and Rachel Becker's 10th (30-7.75).

In the relays BHS was fourth in the 4x100 (56.5), second in the 4x800 (10:40.0), fourth in the 4x200 (1;55.7) and third in the 4x400 (4:30.1).

Bemidji had four event champions in the boys competiton. Zach DeClusin won the high jump at 5-6, Corey Huber took the pole vault at 10-0, Brady Schmidt tied for first in the long jump at 19-4 and Ryan Rude captured the triple jump at 40-3.

Claiming seconds for the Jacks were Rude in the 100 (11.4), John Henry in the pole vault (9-6) and Pete Humeniuk in the 400 (52.5). Contributing thirds were Schmidt in the 200 (24.0), Grant Mitchell in the 400 (53.0) and Isak Sommer in the 800 (2:09.0).

Placing fourth were Andy Berube in the 3200 (10:23.7), the 4x200 relay team and the 4x800 relay squad.

The 4x400 relay unit was fifth while sixths were contributed by Sam Peterson in the 100 (11.9), Rude in the 3200 (24.3) and high jump (5-4), Berube in the 1600 (4:51.0), Dan Clemenson in the 3200 (10:27.7) and the 4x100 relay team.

Placing seventh were Kyle Heuwe in the triple jump (34-8) and Dan Kilday in the long jump (17-8). Finishing ninth were Grant Mitchell in the 300 (47.7) and Nick Gubbels in the 110 hurdles (21.4).

Matt Glen was 11th in the 800 (2:21.9) as was Adam Loisel in the 110 hurdles (21.8).

Advertisement
Pat Miller

Pat Miller is the sports editor at the Pioneer.

(218) 333-9200
Advertisement
Advertisement