Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Bemidji HS Skiing: Jacks boys, girls take second at Fergus Falls meet

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Bemidji,Minnesota 56619 http://www.bemidjipioneer.com/sites/all/themes/bemidjipioneer_theme/images/social_default_image.png
Bemidji Pioneer
(218) 333-9819 customer support
Bemidji HS Skiing: Jacks boys, girls take second at Fergus Falls meet
Bemidji Minnesota P.O. Box 455 56619

Bailey Drewes set the pace in the girls varsity competition and Kyle Sagedahl was fifth in the boys race as the Lumberjacks placed second in the boys and girls divisions of Tuesday's Ottertail Nordic Invitational in Fergus Falls.

Advertisement
Advertisement

Brainerd won both classes. In the boys division Brainerd nipped the Lumberjacks 375-373 and BHS trailed the Warriors 370-362 in the girls varsity race.

Drewes was the overall individual winner in the girls varsity race as the Bemidji senior completed the course in 23:37. Also placing in the top 20 were Alicia Papke-Larson who was 12th (29:04), Laura Yourd who was 13th (29:14), Kim Truedson who was 16th (30:17) and California Thorson who finished 17th (30:26).

In the boys race, Jake Richards of Detroit Lakes was the overall winner in a time of 19:24. BHS had seven skiers in the top 20 headed by Kyle Sagedahl who was fifth (21:24).

Other Lumberjacks among the leaders included Adam Holter who was sixth (21:34), Tony Sagedahl who was ninth (22:27), John Buckanaga who was 11th (23:20), Eli Rassler who placed 17th (24:48) and Trent Buckanaga who finished 18th (24:49).

BHS is off until Monday when it competes at the Camp Ripley pursuit.

Fergus Falls Invitational

Boys Varsity

6.5-km skate

Brainerd 375, Bemidji 373, Detroit Lakes 366, Alexandria 355, Trek North incomplete, Fergus Falls incomplete

1-Richards (DL) 19:24

Bemidji's results: 5-K.Sagedahl 21:24; 6-Holter 21:34; 9-T.Sagedahl 22:27; 11-J.Buckanaga 23:20; 17-Rassler 24:48; 18-T. Buckanaga 24:49; 24-Asper 26:02; 29-Wedenchuck 27:05

Trek North's results: 13-Gustafson 23:55; 21-Simpson 25:44; 26-Nisley 26:43; 27-Larue 26:53; 32-Smith 30:00

Girls Varsity

6.5-km skate

Brainerd 370, Bemidji 362, Trek North 353, Detroit Lakes 350, Battle Lake incomplete, Alexandria incomplete

1-Drewes (B) 23:37; Other Bemidji: 12-Papke-Larson 29:04; 13-Yourd 29:14; 16-K.Truedson 30:17; 17-Thorson 30:26; 25-Johnson 31:21; 27-Eggbo 31:55; 32-Scholl 33:07; 34-Heisler 34:19; 35-Brokl 34:26.

Trek North's results: 4-Bakker 26:00; 10-Marty 28:27; 18-Roen 30:43; 19-Lash 30:48; 23-Roy 31:08

Boys Junior Varsity

5.2-km skate

Bemidji's results: 1-Chatterson 22:02; 2-Hewitt 22:33; 5-Molnar 22:48; 11-Conner 25:17; 12-Sweep 25:46; 15-Trudeau 26:14; 17-Armstrong 28:25; 20-M.Buckanaga 34:54

Girls Junior Varsity

5.2-km skate

Bemidji's results: 1-Sagedahl 23:45; 7-Edwards 28:35; 10-Connell 29:03; 20-Mangiamele 33:26; 22-Olson 35:01; 30-Erdmann 44:06; 31-Tix 55:13

Advertisement
Pat Miller

Pat Miller is the sports editor at the Pioneer.

(218) 333-9200
Advertisement
Advertisement
randomness