Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement
Bemidji captains (from left) Jessica Hunt, Annie Swartz, Emily Larson and Shelby Sauer pose for a photo at Tuesday's Northern All-Stars Girls Hockey Game. Submitted Photo

Bemidji HS captains make honorable mention on all-state girls hockey team

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Bemidji, 56619
Bemidji Minnesota P.O. Box 455 56619

Bemidji High School girls hockey team captains Jessica Hunt, Annie Swartz, Emily Larson and Shelby Sauer were named honorable mentions to the 2010 Minnesota Associated Press All-State Girls Hockey team.

Advertisement
Advertisement

Bethany Brausen of Roseville was named the player of the year, as voted on by the statewide media.

She was named to the first team along with Corinne Buie of Edina, Karley Sylvester of Warroad, Rosie Alleva of Red Wing, Milica McMillen of Breck and Kallie Billadeau of Hopkins.

Sauer was Bemdji's leading scorer with 15 goals and 22 assists for 37 points. The forward was also a team high plus-32.

Larson, a defenseman, scored six goals, added nine assists and was plus-25.

Hunt, a defenseman, scored five goals, added six assists and was plus-23.

Swartz, a defenseman, scored two goals, added eight assists and was plus-25.

The Jacks reached the Section 8AA title game and ended the year with a 19-6-1 overall record.

Bemidji finished the season ranked No. 12 in the final Class 2A poll.

The BHS senior captains also competed in the K1 Northern All-Stars Girls Hockey Game Tuesday night in Cloquet.

Larson had a pair of assists and Sauer had one assist playing for different teams.

The four also are expected to play in the Senior Classic this weekend in the Twin Cities and will represent Section 8.

2010 Minnesota AP All-State girls hockey team

MINNEAPOLIS (AP) -- The Associated Press 2010 All-State team for Minnesota girls hockey, as voted on by statewide media:

PLAYER OF THE YEAR

Bethany Brausen, Roseville

FIRST TEAM

F_Bethany Brausen, sr, Roseville

F_Corinne Buie, sr, Edina

F_Karley Sylvester, jr, Warroad

D_Rosie Alleva, sr, Red Wing

D_Milica McMillen, so, Breck

G_Kallie Billadeau, sr, Hopkins

SECOND TEAM

F_Gina McDonald, sr, Irondale

F_Layla Marvin, jr, Warroad

F_Taylor Kuehl, jr, Mound-Westonka (tie)

F_Julia Gilbert, sr, Proctor/Hermantown/Duluth Marshall (tie)

D_Allie Duellman, sr, Roseville

D_Lexy Wangen, sr, Crookston

G_Shelby Amsley-Benzie, jr, Warroad

HONORABLE MENTION

FORWARD

Michelle Anez, sr, Alexandria; Lauren Barnes, sr, Burnsville; Megan Bergland, jr, Faribault; Kaylen Berle, sr, New Ulm; Kasey Blomberg, jr, North Wright County; Rachael Bona, jr, Coon Rapids; Hannah Brant, so, Hill-Murray; Jordyn Burns, jr, Benilde-St. Margaret's; Sara Carlson, so, Hutchinson; Amanda Colin, sr, Burnsville; Claire Cripps, so, Hutchinson; Hillary Crowe, jr, Blake; Lizzy Desrocher, jr, Brainerd/Little Falls; Mary Grace Flesher, sr, Rochester Mayo; Dana Gallop, sr, Grand Rapids/Greenway; Sydney Gordon, jr, International Falls; Molly Illikainen, so, Grand Rapids/Greenway; Leah Jensen, jr, East Grand Forks; Cara Johnson, sr, Hopkins; Katie Johnson, so, Anoka; Alexis Joyce, 8th, Lakeville North; Shannon Kaiser, jr, Crookston; Rachael Kelly, jr, Rosemount; Kortney Kleber, so, Dodge County; Nikki Kothenbeutel, sr, Sartell/Sauk Rapids; Katy Kvasnicka, jr, Mankato West; Meghan Lorence, jr, Irondale; Samantha Lorr, sr, Chisago Lakes Area; Cristina Masten, sr, Fergus Falls; Cailyn McCauley, jr, Owatonna; Julie Menke, sr, Shakopee; Allison Micheletti, jr, Rosemount; Kayla Moe, jr, Eveleth-Gilbert; Amy Olson, sr, Roseau; Savannah Quandt, fr, Mankato East/Loyola; Mackenzie Raboin, jr, International Falls; Rachel Ramsey, jr, Minnetonka; Emily Reibert, so, South St. Paul; Shelby Sauer, sr, Bemidji; Dani Schultz, sr, Morris/Benson Area; Ashley Stenerson, sr, Moorhead; Brook Story, sr, Warroad; Tayler Vatnsdal, sr, Fergus Falls.

DEFENSE

Sarah Gorvin, sr, Brainerd/Little Falls; Audrey Hanmer, jr, Forest Lake; Jessica Hunt, sr, Bemidji; Morgan Illikainen, jr, Grand Rapids/Greenway; Haily Johnson, jr, Fergus Falls; Hannah Johnston, so, Warroad; Emily Larson, sr, Bemidji; Laurel Miller, sr, Totino-Grace; Francie Piche, sr, East Grand Forks; Maggie Pendleton, sr, Hill-Murray; Emma Stauber, jr, Proctor/Hermantown/Duluth Marshall; Annie Swartz, sr, Bemidji; Shelby Veenker, jr, Windom Area.

GOALIE

Michelle Bonapace-Potvin, sr, Rochester John Marshall/Lourdes; Therese Coughlan, jr, Mankato West; Audrey DeVries, sr, Austin; Brooklyn Drahota, sr, Windom Area; Julie Friend, jr, Minnetonka; Vicky Fossland, so, Eveleth-Gilbert Area; Sarah Gustafson, sr, Cloquet-Esko-Carlton; Ari Hershner, jr, Fergus Falls; Lindsay Kauchick, sr, Eastview; Nicole Lund, sr, Cloquet-Esko-Carlton; Caitie Morris, sr, Edina; Kaitlyn Rolando, sr, Tartan; Rachael Snell, sr, North St. Paul; Marah Sobczak, sr, Stillwater Area; Paige Turner, jr, Duluth; Tamara Twite, sr, East Grand Forks; Jessica Wiederhoeft, jr, Fairmont Area.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness