Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Bemidji High School boy skiers third at Little Falls Pursuit

Email

The Bemidji High School boys Nordic skiers finished third at Monday's Little Falls Pursuit held at Mount Itasca while the girls team was fifth.

Advertisement

Monday's format featured a 5-kilometer classical race in the morning and a 5k skate race in the afternoon.

Brainerd captured the boys title with 363 points while Bemidji was third with 334.

Individually, Tony Sagedahl was fourth with classical and skate times of 15:15 and 14:03. His combined time was 29:18.

Kyle Sagedahl was sixth with a combined time of 29:33 while Sam Dwyer was 22nd in 32:23 and Josh Claussen 38th in 34:04.

In the girls meet Grand Rapids claimed the team crown with 394. Bemidji was fifth with 301.

Morgan Sagedahl placed 13th overall with split times of 19:26 and 16:51 and a combined time of 36:17. Stine Haave was 25th in 39:16, Summer Johnson 30th in

39:47 and Jenna Truedson 34th in 42:01.

The Lumberjacks were scheduled to host an invitational on Saturday but that meet has been cancelled and replaced with a meet Jan. 24 at Maplelag near Detroit Lakes.

Little Falls Invitational

At Mount Itasca

5-km Classical, 5-km Skate

Girls Team Totals

Grand Rapids 394, Little Falls 370, St. Cloud Cathedral-Sartell 332, Mora 310, Bemidji 301, Brainerd 296, Detroit Lakes 257, Trek North 251, St. Cloud Apollo 218, Alexandria 157, Buffalo 155, St. Cloud Tech 170

Individual Results

1-Solveig (GR) 32:41 Bemidji's Results (Classical, Skate, Total) 13-M.Sagedahl 19:26-16:51-36:17; 25-Haave 20:56-18:20-39:16; 30-Johnson 21:29- 18:18-39:47; 34-J.Truedson 21:21-18:40-40:01; 53-Thorson 23:13-18:48-42:01; 56- Brokl 22:04-20:12-42:16; 65T-K.Truedson 24:12-20:26-44:38; 65T-Connell 24:15-20:23-44:38

Boys Team Totals

Brainerd 363, Grand Rapids 340, Bemidji 334, Little Falls 324, Detroit Lakes 304, St. Cloud Tech 296, Mora 279, St. Cloud Cathedral-Sartell 251, Alexandria 217, Trek North 204, Buffalo 173, St. Cloud Apollo 162, Willmar 154, Deer River 88

Individual Results

1-Richards (DL) 27:39 Bemidji's Results (Classical, Skate, Total) 4-T.Sagedahl 15:15-14:03-29:18; 6-K.Sagedahl 15:50-13:43-29:33; 22-Dwyer 17:04- 15:19-32:23; 38-Claussen 18:16-15:48-34:04; 42-Asper 18:26-15:47-34:13; 45- Molnar 18:42-15:48-34:30; 57-Wednchuk 19:00-16:52-35:52; 64-Conner 20:28-16:38-37:06

Advertisement
pmiller

Pat Miller is the sports editor at the Pioneer.

(218) 333-9200
Advertisement
Advertisement
randomness