Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Bemidij boys swimming: Hemp takes first in two events

Email

Tyler Hemp captured the 100 breast stroke with a time of 1:10.15 and the 200 IM in 2:19.32 and Pat Voss won the 500 free in 5:41.02 and to lead the Bemidji boys swimmers at Thursday's dual at Grand Rapids.

Advertisement

The home team used its superior balance to post a 114-66 victory, however.

Gunnar Nelson also was an event winner for the Jacks as he claimed the diving with 162.10 points. Sam Howard was third with 150.20.

Matt Arndt added a second-place finish in the 100 breast stroke (1:12.01) and Nelson finished fourth in the event (1:31.33).

The Lumberjacks opened the meet with a second in the 200 medley relay as Nate Gubbels, Hemp, Arndt and Nick Gubbels combined for a time of 1:55.38.

Eli Wright and Nate Gubbels placed third and fifth in the 200 free and Nick Gubbels and Craig Scholl were fourth and fifth in the 50 free.

Arndt and Voss contributed a 2-3 in the 200 fly while Nick Gubbels and Scholl went 4-5 in the 100 free.

Wright added a third in the 500 free and the 200 free relay unit of Nick Gubbels, Nate Gubbels, Hemp and Arndt finished second.

Nate Gubbels was fourth in the 100 back while Arndt was second in the 100 breast stroke and the 400 free relay unit of Wright, Voss, Jonah Snyder and Jalen Sherud placed third.

Bemidji returns to action Saturday at the Detroit Lakes Invitational.

Grand Rapids 114, Bemidji 66

200 medley relay: 1-Grand Rapids 1:47.91. Bemidji's results: 2-Bemidji (Na.Gubbels, Hemp, Arndt, Ni.Gubbels) 1:55.38; 5-Bemidji (Sherud, Nelson, Voss, Scholl) 2:12.84

200 free: 1-Bjorklund (GR) 1:58.19. Bemidji's results: 3-Wright 2:03.90; 5-Nate Gubbels 2:22.71

200 IM: 1-Hemp (B) 2:19.32

50 free: 1-Wiberg (GR) 23.88. Bemidji's results: 4-Nick Gubbels 24.45; 5-Scholl 27.89

Diving: 1-Nelson (B) 162.10. Other Bemidji: 3-Howard 150.20

100 fly: 1-Craven (GR) 1:02.27. Bemidji's results: 2-Arndt 1:04.18; 3-Voss 1:09.41

100 free: 1-Rohling (GR) 53.32. Bemidji's results: 4-Nick Gubbels 55.32; 5-Scholl 1:03.11

500 free: 1-Voss (B) 5:41.02. Other Bemidji: 3-Wright 6:05.15

200 free relay: 1-Grand Rapids 1:35.51. Bemidji's results: 2-Bemidji (Ni. Gubbels, Na.Gubbels, Hemp, Arndt) 1:43.45; 4-Bemidji (Wright, Scholl, Nelson, Snyder) 1:52.52

100 back: 1-Carlisle (GR) 1:01.56. Bemidji's results: 4-Nate Gubbels 1:13.11; 5-Snyder 1:15.32; 6-Sherud 1:17.28

100 breast stroke: 1-Hemp (B) 1:10.15. Other Bemidji: 2-Arndt 1:12.01; 4-Nelson 1:31.33

400 free relay: 1-Grand Rapids 3:44.39. Bemidji's results: 2-Bemidji (Wright, Voss, Snyder, Sherud) 4:22.06

Advertisement
pmiller

Pat Miller is the sports editor at the Pioneer.

(218) 333-9200
Advertisement
Advertisement
randomness