Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement
Hannah Tri

Beltrami County 4-H members put up big numbers in Northeast Livestock Show

Email Sign up for Breaking News Alerts
celebrations Bemidji, 56619
Bemidji Minnesota P.O. Box 455 56619

BRAINERD – It’s another record number for Beltrami County 4-H. Twenty-two Beltrami County 4-H youth participated in the 78th annual Northeast Livestock Show Sept. 15-16 at the Crow Wing County Fairgrounds.

Advertisement
Advertisement

About 274 livestock exhibitors from 4-H programs representing 16 counties attended the show. It is increasing in popularity with northeastern Minnesota 4-H’ers, as it gives them another chance to exhibit their livestock project, learn and interact with other 4-H’ers with similar interests.

To qualify, 4-H youth must have earned a blue ribbon with their livestock exhibit at their county fair in order to qualify. Animals taken to the Minnesota State Fair are excluded from this opportunity.

While at the weekend event, the youth heard guest speakers, engaged in hands-on learning specific to the species they were showing and exhibited their livestock for judging and animal evaluation, as well as participated in showmanship competition. Saturday evening was spent at a water park in Baxter.

Beltrami 4-H youth brought home another record number, 10 Champion honors.

Taylor Fankhanel

Top Honors were awarded to:

Beef

Hailee Todavich, Champion Market Beef.

Goat

Caitlin Pickett, Reserve Champion Intermediate Showmanship.

Swine

Chase Todavich, Reserve Champion Commercial Breeding Gilt.

Poultry:

Taylor Fankhanel, Champion Intermediate Showmanship; Champion Bantam Breeding Pen.

Hannah Tri, Reserve Champion Junior Showmanship; Reserve Champion Standard Breeding Pen.

Zachary Erickson, Champion Market Turkey.

Rabbit:

Laura Davis, Reserve Champion Junior Showmanship.

Emily Risberg, Reserve Champion Intermediate Rabbit Showmanship.

Hailee Todavich

Beltrami County 4-H Participants included:

Beef: Kyla Langerak, Frohn Willing Workers 4-H Club; Chris Gilbertson, Tori Koch, James Swiggum, Hailee Todavich, Deer Lake Flyers 4-H Club.

Goat: Chelsey Gilbertson, Josh Gilbertson, Deer Lake Flyers 4-H Club; Caitlin Pickett, Beltrami Bobcats 4-H Club.

Lamb: Colt Johnson, Deer Lake Flyers 4-H Club.

Poultry: Zachary Erickson, Beltrami Bobcats 4-H Club; Taylor Fankhanel, Buena Vista Bear Tracks 4-H Club; Alyssa Koebke, Frohn Willing Workers 4-H Club; Allison Koos, Open Range Ropers 4-H Club; Hannah Tri, Buena Vista Bear Tracks 4-H Club.

Rabbit: Caleb Bahr, Beltrami Bobcats 4-H Club; Laura Davis, Valerie Davis, Buena Vista Bear Tracks 4-H Club; Taylor Hiltz, Grant Valley Hustlers 4-H Club; Cyan Koos, Open Range Ropers 4-H Club; Emily Risberg, Beltrami Bobcats 4-H Club; Taylor Wade, Buena Vista Bear Tracks 4-H Club.

Swine: Chase Todavich, Deer Lake Flyers 4-H Club.

Photos of Livestock Champions can be found at http://mn4h.smugmug.com/NE-Livestock

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness